Poznaj radon i zobacz, jak obniżyć jego poziom w budynkach
18.09.2023
Radon jest naturalnym gazem promieniotwórczym, który znajduje się w glebie. W zbyt dużym stężeniu może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W ramach kampanii „Poznaj radon” Państwowa Agencja Atomistyki wydała broszurę informacyjną na temat zapobiegania przenikania radonu do nowych budynków.
W wydanym prospekcie przedstawiamy powszechne metody obniżania poziomu radonu w nowych budynkach. Wskazujemy również te obszary w Polsce, w których średnioroczne stężenie radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń może przekraczać poziom odniesienia 300 Bq/m³. Broszurę kierujemy przede wszystkim do samorządów terytorialnych, zawodowych architektów i inżynierów budownictwa oraz specjalistów i podmiotów z zakresu ochrony przed promieniowaniem jonizującym. Zapraszamy do lektury także każdego zainteresowanego – broszura dostępna jest do odczytu oraz do pobrania w materiałach udostępnionych poniżej.
Poznaj radon
Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi kampanię „Poznaj radon”. Na potrzeby działań informacyjnych uruchomiliśmy stronę internetową www.gov.pl/poznajradon. To kompendium wiedzy na temat radonu – na portalu wyjaśniamy czym jest radon, skąd pochodzi i jak się go mierzy. Platforma to także źródło informacji na temat historii odkrycia radonu. Zainteresowani znajdą tu ciekawostki, bazę wiedzy na temat radonu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Celem kampanii jest przekazanie rzetelnej, aktualnej i specjalistycznej wiedzy o radonie, a tym samym zwiększenie świadomości Polaków na ten temat. Zapraszamy do regularnych odwiedzin strony „Poznaj radon”.
Kampania realizowana jest w ramach promowania stosowania środków mających na celu zapobieganie przenikaniu radonu do nowych budynków, a także prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych oraz szkoleniowych o dostępnych środkach zapobiegania przenikaniu radonu do nowych budynków (art. 23g. ustawy – Prawo atomowe).
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki
Materiały
PAA-Poznaj radonPAA_poznaj_radon.pdf 2.40MB Narażenie na radon w pomieszczeniach oraz związane z narazeniemna radon zagrozenie dla zdrowia
Narażenie_na_radon_w_pomieszczeniach_oraz_związane_z_narażeniem_na_radon_zagrożenie_dla_zdrowia(1).pdf 0.41MB Dostępne środki technicznesłużące ograniczeniu występujacych stężeń radonu
Dostępne_środki_techniczne_służące_ograniczeniu_występujących_stężeń_radonu.pdf 0.22MB Znaczenie prowadzenia pomiarów
Znaczenie_przeprowadzenia_pomiarów(1).pdf 0.23MB