W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje 2024

24.06.2024

Rozpoczynają się wakacje – to czas odpoczynku, beztroskiego leniuchowania, zabawy, górskich wypraw, kąpieli w morzu, plażowania.

Bezpiecznewakacje

To czas relaksu nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Zaplanujmy go tak, aby wypoczynek był bezpieczny dla nas i naszych podopiecznych. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym go spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nim nasze pociechy wyjadą na obozy czy kolonie, porozmawiajmy z nimi o ewentualnych zagrożeniach i sposobach, jak ich uniknąć.

Kilka prostych kroków pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności:

Podczas letnich miesięcy:

  • Aby uniknąć zatruć pokarmowych: przechowuj żywność w odpowiedniej temperaturze i higienicznych warunkach. Zwracaj uwagę na to co jesz. Utrzymuj czystość, myj warzywa i owoce, zwracaj uwagę na daty przydatności do spożycia.
  • Kontroluj prognozy pogody, pamiętaj by dostosować ubiór do warunków panujących na dworze. Stosuj filtry ochronne, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, zakładaj chustkę lub kapelusz na głowę, ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu (nie wychodź na nie, jeśli nie musisz w południe!)
  • Jeżeli zauważysz, że chmury zaczynają się piętrzyć i mają ciemną podstawę, to sygnał, że istnieje ryzyko rozwoju chmur burzowych. Obserwuj uważnie niebo, aby w razie niebezpieczeństwa odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie. To szczególnie ważne w górach lub gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni. W czasie burzy najbezpieczniej przebywać jest w budynku – o ile to możliwe, nie opuszczaj go bez potrzeby.
  • Podczas wypoczynku nad wodą, bądź pewien, że wybierasz kąpieliska strzeżone lub miejsca wykorzystywane do kąpieli. Bacznie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Gdy coś Cię zaniepokoi powiadom ratownika!
  • Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, pod opieką ratownika. Bezwzględnie stosuj się do jego poleceń. Pływanie po alkoholu, brawura, przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez nadzoru opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć. Nigdy nie wchodź do wody pod wpływałem alkoholu lub środków odurzających!
  • Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie zdejmuj kapoka. W przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może uratować życie. Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.
  • Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się zakładając odzież z długim rękawem. Obejrzyj się dokładnie po każdej wycieczce i sprawdź czy nie masz kleszcza – mogą one przenosić boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
  • Gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C mówimy o upale. W ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza znacząco wzrasta też ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Bardzo ważne jest by odpowiednio nawadniać organizm – pić dużo niegazowanej wody i unikać przebywania na słońcu. Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Wakacyjny poradnik pacjenta

Pamiętaj, że i w okresie wakacyjnym należy zachować szczególną ostrożność! Zawsze może pojawić się konieczność skorzystania z pomocy lekarskiej. Dlatego wyjeżdżając nad morze, jezioro czy w góry, pamiętaj o tym, że system ochrony zdrowia jest do Twojej dyspozycji na terenie całego kraju.

Pobyt za granicą

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dla podróżujących np. te związane z ryzykiem podróży do interesującego nas kraju.

Wakacyjna apteczka

Pamiętaj o zabraniu ze sobą w wakacje:

  • zapasu leków, które przyjmujesz stale,
  • kremu z filtrem oraz preparatu na oparzenia słoneczne,
  • preparatu odstraszającego owady,
  • leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych,
  • środków opatrunkowych - plastrów różnej wielkości, jałowej gazy, bandaża elastycznego,
  • płynu do dezynfekcji ran,
  • leków na problemy pokarmowe.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gis/patent-na-bezpieczne-wakacje

https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/kampania-edukacyjna-bezpieczne-wakacje

https://www.gov.pl/web/rcb/wakacje--wypoczywaj-bezpiecznie

https://www.gov.pl/web/rcb/bezpieczne-wakacje

https://www.gov.pl/web/rpp/wakacyjny-poradnik-pacjenta-urlop-w-czasie-epidemii2

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}