Październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi
27.09.2024
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym szczególnym okresie podejmowanych jest wiele tematów i inicjatyw związanych z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.
Rak piersi to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak istotne jest, aby kobiety regularnie się badały. Badania mammograficzne pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.
- W Polsce zachorowania na raka piersi stanowią 22,5% wszystkich przypadków nowotworów. Najwyższą zapadalność odnotuje się między 50. a 74. rokiem życia. Odsetek ten znacząco zwiększa się po 35. roku życia. Rak piersi zajmuje drugie miejsce pod względem zgonów z powodu nowotworów złośliwych (14,8% ogółu zgonów).
- Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.
- Mammografia jest badaniem bezpiecznym, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.
- Badanie mammograficzne możesz wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Wykazy poradni stacjonarnych oraz miejsca postojów mammobusów są dostępne na stronie ŁOW NFZ.
- Samobadanie piersi jest również bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc. Stań przed lustrem obserwując swoje piersi, poszukaj zmian w kształcie, symetrii, zarysie piersi. Co powinno zaniepokoić? Zmiana wielkości i kształtu piersi nieustępująca po miesiączce, guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą, zmiana koloru skóry piersi, wciągnięcie skóry piersi, pomarszczenie lub łuszczenie się skóry. Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie piersi należy skonsultować z lekarzem!
- Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania. Na czynniki zewnętrzne możemy mieć wpływ na przykład: nadwaga i otyłość, częste picie alkoholu, a innych nie potrafimy zmienić: rodzinne obciążenie mutacjami genetycznymi zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania (rak piersi w najbliższej rodzinie).
Od 1 listopada 2023 r. z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety między 45 a 74 rokiem życia.
Przydatne strony internetowe:
- Planuję długie życie
- Krajowy Rejestr Nowotworów
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia – informacje o programie profilaktyki raka piersi
Żródła:
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi
https://planujedlugiezycie.pl/index.php/profilaktyka-raka-piersi/
https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/
Materiały
Rak_piersi_animacjaRak_piersi_animacja.mp4 5.09MB