W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024

29.05.2024

Światowy Dzień Bez Tytoniu to coroczna uroczystość, która ma na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w celu zwalczania epidemii tytoniu oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby dochodzić swojego prawa do zdrowia i zdrowego trybu życia oraz chronić przyszłe pokolenia.

3_ŚDbT_24

Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły w 1987 r. Światowy Dzień bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniu oraz możliwe do uniknięcia ryzyko śmierci i chorób, które ona powoduje. W 1988 roku podjęto uchwałę wzywającą do obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu co roku 31 maja.

Chrońmy dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 podejmuje temat ochrony młodych ludzi przed drapieżnymi praktykami marketingu wyrobów tytoniowych. Branża celuje w młodzież
w celu osiągnięcia zysków przez całe życie, tworząc nową falę uzależnienia.

Według najnowszych szacunków opublikowanych w styczniowym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącym trendów tytoniowych, na całym świecie odnotowuje się 1,25 miliarda dorosłych użytkowników tytoniu.

Obecnie region Azji Południowo - Wschodniej WHO ma najwyższy odsetek ludności używającej tytoniu – 26,5%, a Region Europejski – 25,3%. Z raportu wynika, że ​​według prognoz do 2030 r. Europejski Region WHO będzie charakteryzował się najwyższymi wskaźnikami na świecie, z odsetkiem używania nieco ponad 23%. Wskaźniki używania tytoniu wśród kobiet w europejskim regionie WHO są ponad dwukrotnie wyższe od średniej światowej i zmniejszają się znacznie wolniej niż we wszystkich pozostałych regionach.

W niektórych krajach wskaźnik używania tytoniu niewiele się zmienił od 2010 r., podczas gdy w sześciu krajach: w Kongo, Egipcie, Indonezji, Jordanii, Omanie i Republice Mołdawii wskaźnik używania tytoniu wciąż rośnie.

Jednak, co optymistyczne, tendencje z 2022 r. wskazują na ogólny ciągły spadek wskaźników używania tytoniu - około 1 na 5 dorosłych osób na całym świecie pali tytoń w porównaniu z 1 na 3 w 2000 r.

Niepokojącym natomiast jest fakt, że badania krajowe konsekwentnie pokazują, że
w większości krajów dzieci w wieku 13–15 lat używają wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Aby chronić przyszłe pokolenia i zapewnić dalszy spadek spożycia tytoniu, WHO poświęci tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu tematowi ochrony dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego.

Konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu ochrony dzieci i zapobiegania wzrostu popularności e-papierosów.

Konieczne są pilne działania w celu kontroli e-papierosów, aby chronić dzieci, a także osoby niepalące i minimalizować szkody dla zdrowia ludności. Nie wykazano, aby e-papierosy jako produkty konsumenckie były skuteczne w rzucaniu palenia na poziomie populacji. Zamiast tego pojawiły się alarmujące dowody na niekorzystny wpływ na zdrowie populacji.

E-papierosy zostały dopuszczone do obrotu na otwartym rynku i są agresywnie promowane wśród młodych ludzi. Trzydzieści cztery kraje zakazują sprzedaży e-papierosów, 88 krajów nie ma minimalnego wieku, w którym można kupić e-papierosy, a 74 kraje nie mają żadnych przepisów dotyczących tych szkodliwych produktów.

E-papierosy zawierające nikotynę silnie uzależniają i są szkodliwe dla zdrowia. Chociaż długoterminowe skutki zdrowotne nie są w pełni poznane, ustalono, że wytwarzają one toksyczne substancje, z których część powoduje raka, a część zwiększa ryzyko chorób serca
i płuc. Używanie e-papierosów może również wpływać na rozwój mózgu i prowadzić do zaburzeń uczenia się u młodych ludzi. Narażenie płodu na e-papierosy może niekorzystnie wpływać na jego rozwój. Narażenie na wdychanie dymu z e-papierosów stwarza również ryzyko dla osób postronnych.

E-papierosy docierają do dzieci za pośrednictwem mediów społecznościowych i wpływowych osób, są atrakcyjne - oferują co najmniej 16 000 smaków. Niektóre z tych produktów wykorzystują postaci z kreskówek i mają przyciągający uwagę design, który przemawia do młodszego pokolenia. W wielu krajach obserwuje się alarmujący wzrost użycia e-papierosów wśród dzieci i młodych ludzi, natomiast we wszystkich regionach WHO dzieci w wieku 13–15 lat używają e-papierosów częściej niż dorośli, a szacuje się, że na całym świecie tytoń pali 37 milionów młodych ludzi w tym wieku. W Kanadzie wskaźnik używania e-papierosów wśród osób w wieku 16–19 lat podwoił się w latach 2017–2022, a w Anglii liczba młodych użytkowników wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat.

Nawet krótki kontakt z treściami dotyczącymi e-papierosów w mediach społecznościowych może wiązać się ze zwiększoną intencją używania tych produktów, a także bardziej pozytywnym podejściem do e-papierosów. Badania konsekwentnie pokazują, że młodzi ludzie używający e-papierosów są prawie trzy razy bardziej skłonni do sięgania po papierosy w późniejszym życiu. Konieczne są pilne kroki, aby zapobiec rozpowszechnieniu się e-papierosów i przeciwdziałać uzależnieniu od nikotyny.

Przemysł tytoniowy czerpie korzyści z niszczenia zdrowia, finansuje i promuje fałszywe dowody twierdzące, że produkty jak e-papierosy zmniejszają szkody zdrowotne. Jednocześnie intensywnie promuje tego typu produkty wśród dzieci i osób niepalących oraz w dalszym ciągu sprzedaje miliardy papierosów.

 

Źródła:

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2024

https://www.who.int/news/item/16-01-2024-tobacco-use-declines-despite-tobacco-industry-efforts-to-jeopardize-progress

https://www.who.int/news/item/14-12-2023-urgent-action-needed-to-protect-children-and-prevent-the-uptake-of-e-cigarettes

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}