Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024
10.10.2024
Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zainicjowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health). Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat. Pierwszym hasłem tematycznie obchodzonego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego było: Kobiety i zdrowie psychiczne. Tegoroczny temat brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy” i ma za zadanie podkreślić istotny związek między zdrowiem psychicznym a pracą.
Czym jest zdrowie psychiczne?
Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym. Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia psychiczne mają bowiem wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie.
Ogólnym celem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest podniesienie świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym na całym świecie oraz zmobilizowanie wysiłków na rzecz poprawy zdrowia psychicznego.
Zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka. Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. Obejmuje to prawo do ochrony przed zagrożeniami zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, osiągalnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności.
Dobre zdrowie psychiczne jest niezbędne dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak jedna na osiem osób na świecie żyje z problemami ze zdrowiem psychicznym, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie. Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają również coraz większą liczbę nastolatków i młodych ludzi.
Posiadanie problemów ze zdrowiem psychicznym nigdy nie powinno być powodem do pozbawienia osoby jej praw człowieka lub wykluczenia jej z podejmowania decyzji dotyczących jej własnego zdrowia. Mimo to na całym świecie osoby z problemami ze zdrowiem psychicznym nadal doświadczają szerokiego zakresu naruszeń praw człowieka. Wiele osób jest wykluczonych z życia społecznego i dyskryminowanych, podczas gdy wiele innych nie ma dostępu do opieki psychiatrycznej, której potrzebują, lub może uzyskać dostęp tylko do opieki, która narusza ich prawa człowieka.
Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działaniew celu zapewnienia, że praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chronii wspiera zdrowie psychiczne w pracy.
Działania mające na celu rozwiązanie problemu zdrowia psychicznego w pracy powinny być podejmowane przy znaczącym zaangażowaniu pracowników i ich przedstawicieli oraz osób, które mają doświadczenie w zakresie problemów ze zdrowiem psychicznym.
Wpływ na jednostki
Brak wsparcia dla osób z problemami ze zdrowiem psychicznym może negatywnie wpłynąć na ich pewność siebie, zadowolenie z pracy, zdolność do pracy, nieobecności i zdolność do znalezienia zatrudnienia. Opiekunowie i członkowie rodziny są również dotknięci.
Dbanie o własne zdrowie psychiczne
Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem i bądź świadomy zmian w swoim zdrowiu psychicznym. W razie potrzeby zwróć się o wsparcie do zaufanego przyjaciela, członka rodziny, współpracownika, przełożonego lub pracownika służby zdrowia.
Źródła: