W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaktualizowane standardy dostępności budynków

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wydało zaktualizowany poradnik "Standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami uwzględniając koncepcję uniwersalnego projektowania".

Publikacja opisuje obowiązujące przepisy i wskazuje prawidłowe rozwiązania dla newralgicznych elementów budynku i jego najbliższego otoczenia z punktu widzenia odbiorcy zmagającego się z różnymi dysfunkcjami. Założeniem poradnika jest wskazanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, co niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ również na inne grupy społeczne np. osoby starsze lub rodziców z małymi dziećmi.

Projektowanie odpowiednich warunków w przestrzeni dla zróżnicowanej grupy użytkowników jest wyzwaniem dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, dlatego też resort przeprowadził konsultacje publiczne sporządzonego poradnika. Po zebraniu opinii osób bezpośrednio zajmujących się tematyką dostępności w sierpniu 2018 r. dokument został zaktualizowany.

Zmiany wprowadzone w dokumencie dotyczą:

  • dostosowania zapisów zawartych w poradniku do obowiązującego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
  • wprowadzenia zapisów w zakresie oznaczenia nawierzchni zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie z 10 września 1998 r.,
  • wprowadzenia szeregu zapisów wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) NR 1300/2014 z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie technicznych specyfikacji interoperacyjności odnoszących się do dostępności systemu kolei Unii dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się, zgodnie z uwagami Urzędu Transportu Kolejowego,
  • wprowadzenia zalecenia w zakresie antypoślizgowości powierzchni,
  • wskazanie minimalnych i komfortowych wymiarów dotyczących obrotu wózka użytkowanego przez osobę z niepełnosprawnościami wokół własnej osi w podziale na wózek ręczny, elektryczny i skuter.

Ponadto w poradniku uwzględniono szereg uwag dotyczących parametrów poszczególnych elementów np. wielkości oczka w wycieraczce układanej przed drzwiami, paneli sterujących przy dźwigach osobowych, poręczy w toaletach, osprzętu elektrycznego i inne.

Z aktualną wersją poradnika można zapoznać się na stronie budowlaneabc.gov.pl

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
31.01.2019 12:26 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
31.01.2019 12:26 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}