W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania parazytologiczne

Informacje na temat badań parazytologicznych

Większość pasożytów przewodu  pokarmowego lokalizuje się w dwunastnicy i jelicie cienkim, zwłaszcza w środkowej jego części, np. glista ludzka (Ascaris lumbricoides) czy tasiemiec uzbrojony (Taenia solium). Inne zamieszkują także jelito grube, jak pełzak czerwonki (Entamoeba histolytica), owsik (Enterobius vermicularis) czy włosogłówka (Trichuris trichiura). Do zarażenia dochodzi przez jamę ustną (per os), w wyniku połknięcia cyst i oocyt pierwotniaków oraz jaj i larw helmintów (robaków). Czasami człowiek może zarazić się w ten sposób dorosłymi postaciami pasożytów, np. motylica wątrobowa (Fasciola hepatica).

Obecność pasożyta nie musi koniecznie oznaczać występowania objawów chorobowych, jednak może on wywoływać także liczne odczyny alergiczne, niekoniecznie kojarzone z parazytozami. Choroba pasożytnicza może skończyć się samowyleczeniem, a także przejść w postać przewlekłą (chroniczną), często nawet bezobjawową. Odpowiednia diagnostyka parazytozy jest kluczowym elementem procesu leczenia, czasem jednak może okazać się trudna w osiągnięciu lub długotrwała, choćby ze względu na małą ilość materiału diagnostycznego czy charakter miejsca występowania pasożyta.

Rodzaje badań parazytologicznych:

1. Badanie mikroskopowe próbki kału w kierunku jaj pasożytów jelitowych oraz cyst Giardia intestinalis ( = Giardia lamblia);
2. Badanie próbki kału w kierunku Giardia intestinalis ( = Giardia lamblia) i Cryptosporidium – szybki test do wykrywania koproantygenów;
3. Wycier ( przylepiec ) celofanowy w kierunku owsików;
4. Identyfikacja form dorosłych pasożytów jelitowych człowieka.

Pojemniki do pobierania próbek oraz wyciery (przylepce) celofanowe dostępne są w pokoju nr 13 (parter) PSSE w Zielonej Górze.

Materiały

Zasady pobierania, przechowywania i transportu próbki kału na badanie parazytologiczne
1​_Zasady​_pobierania​_kału​_na​_pasożyty.doc 0.03MB
Zasady pobierania wymazu w kierunku owsików
2​_Zasady​_pobierania​_wymazu​_w​_kierunku​_owsików.doc 0.03MB
Zasady transportu form dorosłych pasożytów
3​_Zasady​_transportu​_form​_dorosłych​_pasożytów.doc 0.03MB
Karta próbki diagnostycznej
Karta​_próbki​_diagnostycznej​_2023v2.doc 0.03MB
Zlecenie na badanie w kierunku jaj pasożytów jelitowych oraz cyst Giardia lamblia
5​_Zlecenie​_na​_badanie​_parazytologiczne​_2023.doc 0.05MB
Zlecenie na badanie w kierunku Giardia lamblia i Cryptosporidium
6​_Zlecenie​_na​_G​_intestinalis​_i​_Cryptosporidium​_2023.doc 0.05MB
Zlecenie na badanie wycieru celofanowego
7​_Zlecenie​_na​_badanie​_wycieru​_celofanowego​_2023.doc 0.05MB
Zlecenie na badanie formy dorosłej pasożyta
8​_Zlecenie​_na​_badanie​_formy​_dorosłej​_pasożyta​_2023.doc 0.05MB
{"register":{"columns":[]}}