Alert RCB: kryteria uruchomienia ostrzegania dla silnego wiatru
23.10.2021
Alert RCB jest wysyłany na podstawie prognoz i rekomendacji służb i instytucji właściwych dla danego zagrożenia – w przypadku silnego wiatru i innych groźnych zjawisk pogodowych jest to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert RCB obligatoryjnie wysyłany jest przy najwyższym stopniu zagrożenia (według prognoz IMGW). W sytuacjach niejednoznacznych, zawsze prowadzone są dodatkowe konsultacje z meteorologami z Instytutu.
Kiedy wysyłany jest Alert?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje zagrożenia w systemie 24‑godzinnym, współpracując w tym zakresie z różnymi instytucjami w kraju i za granicą (w zależności od rodzaju zagrożenia).
Kiedy wniosek wpłynie do Centrum, dyrektor RCB podejmuję decyzję, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, o wysłaniu SMS-a z ostrzeżeniem.
Zagrożenia pogodowe
W przypadku zagrożeń pogodowych, Alert RCB jest wysyłany na podstawie rekomendacji Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z IMGW zostały wypracowywane kryteria, które są przesłanką do wysłania SMS-a z ostrzeżeniem. Dla silnego wiatru wartość ta została określona na powyżej 100 km/h w porywach. Natomiast jeżeli kryteria nie są spełnione, Centrum opiera się na wnioskach np. z urzędów wojewódzkich, których centra zarządzania kryzysowego monitorują sytuację i oceniają poziom zagrożenia na obszarze województwa.
Alert RCB jest wysyłany obligatoryjnie przy najwyższym stopniu ostrzeżenia IMGW. Należy jednak pamiętać, że prognozy mogą odbiegać od realnie występującego zjawiska, dlatego zawsze prowadzone są dodatkowe konsultacje z meteorologami z Instytutu.
Czwartkowe wichury nad Polską, a Alert RCB
Wniosek z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego o uruchomienie SMS-owego systemu ostrzegania o zagrożeniach Alert RCB wpłynął do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w czwartek, 21 października o godzinie 15.29 (niestety, już wtedy było wiadomo, że na Dolnym Śląsku zginęły cztery osoby). Na ten dzień IMGW nie prognozowało ostrzeżeń najwyższego stopnia na terenie kraju. Jednak sytuacja pogodowa zmieniała się bardzo dynamicznie. Wg prognoz, silny wiatr miał wiać także w nocy i następnego dnia, dlatego Alert RCB został rozszerzony i wysłany do mieszkańców dziewięciu województw, w tym do województwa dolnośląskiego – ostrzeżenia dla tego regionu (w godz. 11-20) prognozowały prędkość wiatru – 45 km/h i porywy do 100 km/h.
Wcześniej, w godzinach rannych, Alert RCB został rozesłany do północnych powiatów województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego – prognozowano tam porywy wiatru do 115 km/h.
Mając świadomość wydarzeń z czwartku, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podejmie konsultacje z IMGW na temat zmiany wartości progu alarmowania.
SMS z ostrzeżeniem ALERT RCB
Warto zaznaczyć, że aby otrzymać SMS z ostrzeżeniem, telefon musi być włączony i zalogowany do sieci. Może się zdarzyć, że Alert dostaniemy z opóźnieniem, zwłaszcza przy dużym obszarze alarmowania. Dzieje się tak ze względu na bariery technologiczne. W czwartek, 21 października Alertem RCB objętych było 9 województw – operatorzy wysłali ponad 24 mln SMS-ów.