W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Aplikacja Baza Sił i Środków

Aplikacja Baza Sił i Środków, umiejscowiona na serwerach Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) w ramach systemu GISBN Bezpieczeństwo Narodowe, jest innowacyjnym w sakli kraju narzędziem do pozyskiwania, przetwarzania i analizowania danych o siłach i środkach planowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych;

Aplikacja jest bezpośrednim narzędziem do realizacji procedury SPO-12 zapisanej w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego (KPZK). W ramach aktualizacji planu zwiększono częstotliwość raportowania z raz do roku do nie rzadziej niż raz na kwartał oraz określono przejście na tryb bazo-danowy w miejsce zestawień przesyłanych droga mailową.

Obecnie w ramach procedury wykazy przesyłają:

  • Urzędy wojewódzkie
  • Komenda Główna Policji
  • Komenda Główna Straży Granicznej
  • Komenda Główna Państwowej Straży Granicznej
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Ministerstwo Finansów
  • Ministerstwo Infrastruktury
  • Ministerstwo Obrony Narodowej

Baza Sił i środków wykorzystuje najważniejsze rozwiązania z zakresu GIS (geographical information system - systemy informacji przestrzennej). Użytkownicy po zalogowaniu się wypełniają szczegółowy formularz, określając m.in. lokalizację magazynu, dane kontaktowe, tryb uruchomienia czy ocenę wykorzystania środków, a następnie wprowadzają do bazy specjalistyczny i trudno dostępny asortyment niezbędny w zarządzaniu kryzysowym na szczeblu centralnym. Aplikacja składa się z 6 aplikacji do wprowadzania danych dedykowanych dla Użytkowników z uwzględnieniem specyfiki ich magazynów.

Najważniejsza, osobna, aplikacja Przeglądaj Siły u  środki pozwala przeglądać asortyment na szczeblu centralnym uwzględniając magazyny wszystkich interesariuszy. To zaawansowane narzędzie pozwala określić punkt zdarzenia a także wytyczyć obszar (pierścień) wokół zwracając automatycznie informację o magazynach i asortymencie w promieniu. Ponadto utworzono dodatkowy panel dla Użytkowników do wyszukiwania, filtrowania i analizowania sił i środków w zależności m.in. od kategorii asortymentu, interesariusza, lokalizacji czy parametrów ilościowych.

Administratorami bazy są pracownicy RCB z Wydziału Oceny Ryzyka i Planowania, którzy regularnie dokonują przeglądu formularzy i asortymentu weryfikując poprawność wprowadzonych danych.

{"register":{"columns":[]}}