Odporni na dezinformację – kolejny odcinek Akademii RCB
14.06.2022
Informacja może być bronią, a Ty jej celem – to myśl przewodnia kolejnego odcinka Akademii RCB, w którym eksperci wyjaśniają jak uniknąć zagrożeń w sieci. Zwracają uwagę nie tylko na cyberzagrożenia, ale także na mechanizmy, które mogą nas, odbiorców wprowadzić w błąd, doprowadzając do fałszywych wniosków.
Każdego dnia korzystamy z Internetu. Szukamy informacji, bierzemy udział w dyskusjach na forach – czy mamy pewność, że nie jesteśmy manipulowani, że ktoś nie wywiera na nas wpływu? Czy wiadomości na pewno są prawdziwe? Jak to sprawdzić i jak postępować, aby stać się odpornym na dezinformację, zawiera kolejny odcinek Akademii Bezpieczeństwa RCB. Eksperci przedstawiają w nim mechanizmy tworzenia fałszywych przekazów i wyjaśniają, na co zwracać uwagę, aby nie dać się wprowadzić w błąd. Materiał stanowi kompendium wiedzy na temat zagrożeń, których możemy stać się udziałem, jeżeli będziemy nierozważnie korzystać z sieci.
Dezinformacja to jedno z narzędzi, które jest sosowane w przestrzeni informacyjnej przede wszystkim po to, żeby wpływać na Państwa decyzje. To Państwa decyzje mogą okazać się kluczowe dla bezpieczeństwa Was, Waszych rodzin, ale szerzej rozumianego również państwa i społeczeństwa – mówi Kami Basaj, ekspert Akademii i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Dezinformacja w sieci staje coraz bardziej powszechna i jest istotnym elementem wywierania wpływu, dlatego warto wiedzieć jak się przed nią bronić.
Kolejną, ważną kwestią poruszoną w tym odcinku Akademii RCB jest cyberbezpieczeństwo. Umiejętne chronienie swoich danych czy bezpieczne robienie zakupów przez Internet– czy wiesz jak się uchronić przed oszustwem, aby np. nie utracić pieniędzy z konta bankowego? Czy link, w który klikasz na pewno jest prawdziwy?
Zobacz materiał i pamiętaj – Informacją może być bronią, a Ty jej celem.