W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa Prezesa Rady Ministrów, kierownictwa MSWiA, MON, Ministerstwa Infrastruktury oraz RCB ze służbami i wojewodami w związku z sytuacją pogodową (23.09)

23.09.2024

23 września, w związku z sytuacją meteorologiczną i hydrologiczną na terenie kraju, odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację pogodową, planowane działania oraz rozdysponowanie sił i środków na terenach zalewowych.

Odprawa Prezesa Rady Ministrów, kierownictwa MSWiA, MON, Ministerstwa Infrastruktury oraz RCB ze służbami i wojewodami w związku z sytuacją pogodową.

Prezes Rady Ministrów zaapelował o:

  • maksymalną gotowość służb sanitarnych i medycznych;
  • nadzór wody pitnej przez wojewodów;
  • słuchanie komunikatów dotyczących zdatności wody pitnej przez obywateli.

Przedstawiciel Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że fala powodziowa jest wydłużona, ale jej wzrost nie jest znaczący. Jutro (tj. 24 września) w zachodniej części Polski spodziewane są niewielkie opady. Prognozowany jest także silny wiatr. IMGW zaleca ostrożność ze względu na ryzyko przewracania się drzew z osłabionym po powodzi systemem korzeniowym.

Prezes Wód Polskich poinformowała, że wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe pracują prawidłowo.

Zgodnie z informacją Szefa Sztabu Generalnego WP, w działania powodziowe zaangażowanych jest 25 tys. żołnierzy, którzy skupiają się m.in. na dwóch, głównych aktywnościach: przygotowaniu wałów przeciwpowodziowych oraz odbudowaniu terenów popowodziowych.

Komendant Główny Policji omówił dystrybucję sił i środków – obecnie odbywa się przegrupowanie śmigłowców z Dolnego Śląska w kierunku Zielonej Góry. Komendant poinformował również o zdarzeniach kryminalnych – od początku sytuacji powodziowej miało miejsce 21 zdarzeń, z czego zatrzymanych zostało 17 osób. Zidentyfikowano także 118 fałszywych zbiórek pieniędzy.

W związku z utrudnieniami na drogach, Minister Infrastruktury przedstawił kwestie zablokowanych odcinków dróg krajowych i zamkniętych mostów – aktualną sytuację zamkniętych tras na terenie Polski można sprawdzić na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Minister omówił także sytuację na kolei – opóźnienia w funkcjonowaniu kolei można zweryfikować na stronach przewoźników.

Wojewoda Zachodniopomorski poinformował, że kulminacja fali powodziowej spodziewana jest w dniach 28 i 29 września. Dzisiaj wprowadzono zakaz latania dronami nad Odrą w Szczecinie. Wojewoda poinformował również o pełnej gotowości do ewentualnej ewakuacji mieszkańców i pomocy medycznej.

Raport z terenu omówili także przedstawiciele sztabów PSP w Głuchołazach, Lądku Zdrój i Lewinie Brzeskim oraz Wojewodowie: Opolski, Lubuski, Dolnośląski. 

W spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów brali udział Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Minister Infrastruktury Dariusz Klimaczk, Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń, Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Zbigniew Muszyński oraz Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. W spotkaniu w formule wideokonferencji łączyli się: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, wojewodowie, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, RCB, PKP PLK, służb, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}