Odprawa Prezesa Rady Ministrów, kierownictwa MSWiA, MON oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie sytuacji pogodowej (20.09)
W związku z sytuację meteorologiczną i hydrologiczną, 20 września we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie sztabu koordynacyjnego w formule wideokonferencji. Omówiono bieżące i planowane działania oraz potencjał dostępnych sił i środków.
20 września we Wrocławiu miało miejsce kolejne zebranie sztabu koordynacyjnego, które odbyło się w formie wideokonferencji. Spotkanie zorganizowano w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a wzięli w nim udział m.in. Prezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Obrony Narodowej, Minister Infrastruktury, Minister Zdrowia, dyrektorzy Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wojewodowie, a także przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wskazano na problem przesiąków wałów przeciwpowodziowych.
Eksperci z IMGW i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zaprezentowali bieżące dane dotyczące warunków pogodowych i hydrologicznych na terenie Polski, w tym przewidywane przesuwanie się fali powodziowej w głąb kraju.
Zaprezentowano raporty dotyczące działań Sił Zbrojnych RP, Policji i Straży Pożarnej, które wspierają mieszkańców zagrożonych terenów. Dane dotyczyły liczby zaangażowanych funkcjonariuszy i żołnierzy, miejsc ich działania oraz otrzymanych zadań. Omówiono statystyki dotyczące liczby poszukiwanych osób, osób zmarłych w wyniku powodzi oraz szabrowników.
Podczas spotkania omówiono również stan infrastruktury drogowej i kolejowej, a wojewodowie wskazali na prowadzone w regionach działania oraz wyzwania, z którymi się zmagają.
Ważną częścią spotkania było omówienie raportu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenach dotkniętych powodzią. Raport zwracał uwagę na zagrożenia związane z możliwym skażeniem wody oraz zalecenia dotyczące ochrony zdrowia mieszkańców.
Mieszkańcy terenów zagrożonych proszeni są o śledzenie komunikatów służb i stosowanie się do wydawanych zaleceń, aby zminimalizować ryzyko i zadbać o swoje bezpieczeństwo.