Odprawa Prezesa Rady Ministrów, kierownictwa MSWiA, MON oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie sytuacji pogodowej (21.09)
21.09.2024
W związku z sytuację meteorologiczną i hydrologiczną, 21 września we Wrocławiu odbyły się kolejne spotkania sztabu koordynacyjnego w formule wideokonferencji. Omówiono bieżące i planowane działania oraz potencjał dostępnych sił i środków oraz dokonano wstępnego podsumowania strat powodziowych.
21 września we Wrocławiu odbyły się kolejne posiedzenia sztabu koordynacyjnego, które przeprowadzono w formie wideokonferencji. Spotkania miały miejsce w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, a uczestniczyli w nim m.in. Prezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Obrony Narodowej, Minister Infrastruktury, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Pełnomocnik Rządu ds. Odbudowy, wojewodowie oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Pożarnej, IMGW i Wód Polskich.
Specjaliści z IMGW i Wód Polskich przedstawili najnowsze dane dotyczące sytuacji pogodowej i hydrologicznej w kraju, w tym prognozy przesuwania się fali powodziowej.
Omówiono raporty dotyczące działań Sił Zbrojnych RP, Policji i Straży Pożarnej, które wspierają mieszkańców zagrożonych terenów. Przedstawiono dane o liczbie zaangażowanych służb, miejscach ich operacji oraz realizowanych zadaniach. Wskazano także na statystyki dotyczące liczby fałszywych zbiórek, ofiar powodzi i przypadków szabrownictwa.
Rozmawiano również o stanie infrastruktury drogowej i kolejowej, a wojewodowie i zarządzający sytuacją kryzysową podzielili się informacjami na temat działań podejmowanych w swoich regionach i trudności, z którymi muszą się zmierzyć.
W popołudniowym spotkaniu Premier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szef KPRM oraz Pełnomocnik Rządu Do Spraw Odbudowy spotkali się z wojewodami najbardziej poszkodowanych przez powódź województw. Samorządowcy przygotowali wstępny bilans szacunkowych strat poniesionych w wyniku kataklizmu.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podsumował straty na całym obszarze objętym powodzią. Z dotychczas przekazanych informacji wynika, że są 744 miejscowości objęte stanem klęski żywiołowej, które zamieszkuje 2 miliony 390 tys. osób. 57 tysięcy osób zostało bezpośrednio dotkniętych powodzią. Minister-członek Rady Ministrów przekazał, że łącznie już 6 544 osoby były ewakuowane. Zliczono już ponad 11 tys. zalanych budynków. Jak dotąd uszkodzeniu uległo ponad 6 tys. budynków gospodarczych. Jest też ponad 700 zalanych lub uszkodzonych budynków publicznych (np. szkół).
Pełnomocnik Rządu Ds. Odbudowy podziękował wojewodom za przekazanie danych. Wskazał działania, które będą do podjęcia w związku z kataklizmem.
Osoby z obszarów zagrożonych są proszone o śledzenie komunikatów służb i stosowanie się do wydawanych instrukcji, aby zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć ryzyko.