W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odprawa kierownictwa MSWiA, Ministerstwa Infrastruktury oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie aktualnej sytuacji pogodowej na terenie Polski

14.09.2024

W związku z trwającą trudną sytuacją na terenie południowej Polski i ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dotyczącymi intensywnych opadów deszczu, w sobotę, 14 września br., odbyło się kolejne spotkanie dotyczące raportowania obecnej sytuacji i przygotowania do nadchodzących warunków atmosferycznych. W spotkaniu w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku uczestniczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska oraz przedstawiciele powiatu kłodzkiego. Ponadto w spotkaniu w formule wideokonferencji uczestniczyli Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Zbigniew Muszyński, Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Odprawa kierownictwa MSWiA, Ministerstwa Infrastruktury oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie aktualnej sytuacji pogodowej na terenie Polski

Spotkanie miało na celu omówienie aktualnej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na terenie kraju, podejmowanych działań prewencyjnych i interwencyjnych oraz mobilizacji służb.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej najtrudniejsza sytuacja występuje w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, gdzie ogłoszony został 3. stopień zagrożenia.

Ponadto na wschodzie kraju lokalnie mogą występować także trąby powietrzne i opady gradu.

Znaczne wzrosty stanów wody pojawiły się głównie w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim, lokalnie w Małopolsce, woj. świętokrzyskim, na południu woj. wielkopolskiego i lubuskiego.

Stan alarmowy został osiągnięty na 52 stacjach hydrologicznych. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 23 stacjach hydrologicznych.

Prognozowane przez IMGW apogeum dotyczące przekroczenia stanów alarmowych w górnej i środkowej Odrze ma mieć miejsce w nocy z soboty na niedzielę (14.09/15.09).

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na bieżąco monitorowana jest przez meteorologów, hydrologów i służby. Osoby zamieszkujące tereny zagrożone są proszone o regularne śledzenie komunikatów służb i stosowanie się do wydawanych zaleceń.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}