W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kos

29.05.2024

Posłuchajmy utworów z repertuaru kosa i poznajmy jakie skrywa tajemnice. 

Jak wygląda?

Samce kosów są całkowicie czarne. Samice natomiast są właściwie ciemnobrązowe, z jaśniejszymi brązowymi smugami na piersi. Młode osobniki wyglądają podobnie do w pełni wyrośniętej samicy, ale mają miedziane smugi. Samce mają jaskrawożółty dziób i charakterystyczną żółtą obrączkę na oku. Samice mają bardziej matowy, żółto-brązowy dziób. Oko u samców kosa jest zarysowane z jasnym żółtym pierścieniem.

Jak śpiewa?

Młode (jednoroczne) samce zaczynają śpiewać w lutym. Starsze ptaki śpiewają zwykle od marca do czerwca/lipca. Kosy wydają piękne, melodyjne, kwieciste pieśni. Niektóre podgatunki kosów potrafią naśladować dźwięki wydawane przez koty, ludzi i inne ptaki. Wydają także różne sygnały alarmowe, aby ostrzec innych członków grupy o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Samiec kosa będzie śpiewał z odsłoniętych grzęzawisk i przemieszczał się z gałęzi na gałąź, aby znaleźć najlepsze miejsce do wyrażania się. Wykorzystuje również dachy i anteny telewizyjne, aby jeszcze bardziej wyeksponować swój głos. Kos ma bogaty repertuar zawołań, w tym „zobacz". Jego alarmem jest wrzaskliwa gadanina. Jego piosenka to różne frazy muzyczne przypominające flet.

Ciekawostki

  • Kos jest wszystkożerny (je rośliny i mięso).
  • Kukułka często składa jaja w gniazdach kosów. Na szczęście kosy z łatwością rozpoznają różnokolorowe jaja i eliminują je z gniazda.
  • Na wolności kosy mogą przeżyć od 16 do 20 lat, ale rzadko żyją dłużej niż 2,5 roku.

Źródło informacji: https://ptakroku.pl/ptaki-w-polsce/ptak/42-ptak-kos-ptak-turdus-merula

Wideo

{"register":{"columns":[]}}