Szpak
10.05.2024
Szpaki to ptaki wędrowne - jesienią większość migruje do krajów śródziemnomorskich i Afryki Północnej, ale coraz częściej i liczniej zimują w Polsce, szczególnie na zachodzie kraju. Większość ptaków przylatuje z zimowisk pod koniec marca i przystępuje do lęgów w kwietniu. Są jednym z najliczniej gniazdujących w naszym kraju gatunków, a zagęszczenie ich populacji na danym obszarze często zależy przede wszystkim od dostępności odpowiednich miejsc do gniazdowania.
Jak wygląda?
Większy od wróbla, o dość krótkim ogonie i szpiczastym dziobie. W okresie spoczynkowym (jesień, zima) na czarnym upierzeniu widocznych jest wiele białych lub jasnopłowych kropek i kresek, dziób jest ciemny, grafitowy. W okresie godowym czarne upierzenie okraszone jest, delikatnymi, jasnobrązowymi obrzeżeniami piór, a całość mieni się metalicznym zielonym i fioletowym, połyskiem. Nogi stają się intensywnie czerwone, a dziób przybiera barwę żółtą.
Brak dymorfizmu płciowego – jedynie w szacie godowej samiczki mają nasadę dzioba bladoróżową lub białawą, samczyki szarawą lub bladoniebieską. Młode, do pierwszej jesieni są jednolicie brązowe. W powietrzu łatwo je rozpoznać po charakterystycznej czarnej sylwetce ze szpiczastymi, trójkątnymi skrzydłami.
Jak śpiewa?
Szpaki są głośne i gadatliwe. Gdy nadlecą całą ławicą otacza nas kakofonia ich głosów. Gdy jednak mamy możliwość posłuchania poszczególnych osobników w ich wokalnych popisach zauważymy, że często naśladują melodie i zawołania innych ptaków, jak i różne dźwięki zasłyszane w otoczeniu. W szpaczych piosenkach usłyszymy suchy, bociani klekot, kwakanie kaczorów i skrzeczenie srok, jak i melodyjne gwizdy kosów, czy wilg – a także odgłosy miasta, takie jak alarmy samochodowe, czy choćby ludzką mowę.
Ciekawostki
- Lot szpaków jest szybki – z łatwością rozpędzają się do 80 kilometrów na godzinę.
- Szpaki najchętniej zakładają gniazda w dziuplach.
- Znane są z widowiskowych pokazów latania synchronicznego, w których na dużych sejmikach i zimowiskach, jakie zdarzają się w zachodniej i południowej Europie mogą jednocześnie uczestniczyć setki tysięcy albo nawet milion ptaków.
Źródło informacji: https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/szpak/