Baza rezerwatów
Wybierasz się na Jurę lub w Beskidy? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy bazę rezerwatów udostępnionych do ruchu turystycznego. Znajdziesz w niej informacje, jak poruszać się po rezerwacie nie niszcząc przyrody i nie narażając się na ewentualne kary.
Baza znajduje się na naszej stronie internetowej.
W bazie znalazło się 30 rezerwatów położonych w różnych częściach województwa. 30 – bo po tylu ruch turystyczny w ogóle jest możliwy. Jeśli jakiegoś rezerwatu w bazie brakuje – znaczy to, że nie został on udostępniony do ruchu turystycznego i nie wolno do niego wchodzić.
Rezerwaty pogrupowaliśmy geograficznie. Przygotowaliśmy również ich listę alfabetyczną.
Bazę przygotowaliśmy z troski zarówno o potrzeby turystów jak i ochronę przyrody.
Jesteśmy przekonani, że rozwój turystyki i ochrona przyrody nie muszą się wzajemnie wykluczać – wręcz przeciwnie, im lepiej razem zadbamy o nasze cenne przyrodniczo miejsca, tym staną się bardziej atrakcyjne, zarówno dla mieszkańców naszego regionu, jak i turystów. Jeśli będziemy o nie świadomie dbać oraz szanować zasady ustalone w celu ich ochrony, będą nam one służyć przez wiele pokoleń.
Przy każdej okazji chcemy również przypominać zasady panujące w rezerwatach. Niestety, ciągle się zdarza, że ludzie świadomie lub nieświadomie łamią te zasady. Nie brakuje osób, które poruszają się po rezerwatach pojazdami niedozwolonymi, spacerują z psami, schodzą ze szlaków lub wschodzą do jaskiń. Więcej o tych zasadach przeczytasz w Zielonym dekalogu turysty.
Jeśli masz wątpliwości związane z ruchem po rezerwacie, zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń pod numer 032 42-06-801 i poproś o połączenie z osobą zajmującą się rezerwatami przyrody, lub wyślij pytanie na adres: rzecznik.prasowy.katowice@rdos.gov.pl.
Materiały
Udostepnienie rezerwatów przyrodyZielony dekalog turysty - przypomnienie zasad obowiązujących w rezerwacie przyrody