Komunikat w sprawie rybnickich nutrii - brak wniosków o azyl
23.09.2024
Informujemy, że do 23 września br. do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie wpłynął ani jeden wniosek o utworzenie azylu dla nutrii z Miasta Rybnika. Wbrew różnym deklaracjom, które pojawiały się w mediach, nadal żaden nowy podmiot nie podjął się tej działalności.
Niekontrolowany przyrost populacji nutrii wymaga szybkiego podjęcia przez organy ochrony przyrody koniecznych działań zaradczych.
5 września 2024 r. Państwowa Rada Ochrony Przyrody - Komisja ds. Ochrony Gatunków wydała Opinię w sprawie działań zaradczych w stosunku do nutrii amerykańskiej (Myocastor coypus) w województwie śląskim, w której:
- „(…) rekomenduje pilne usunięcie tych osobników ze środowiska i niezwłoczne podjęcie działań zaradczych”.
W swoim uzasadnieniu PROP wskazuje, że:
- „(…) rozumie, że odłów i uśmiercenie tych zwierząt budzi wątpliwości a nawet opór społeczeństwa, szczególnie mieszkańców Rybnika i Jaworzna, którzy przez ostatnie lata zdążyli się do obecności nutrii przyzwyczaić, a nawet je polubić i włożyli wiele wysiłku w opiekę nad nimi.
Jednakże, w świetle dostępnej wiedzy naukowej, którą zaledwie w części przytoczyliśmy powyżej, gatunki inwazyjne są jednymi z największych zagrożeń dla przyrody, powodując ogromne zmiany w siedliskach naturalnych i w zespołach gatunków rodzimych, a często prowadząc do ich całkowitego wyginięcia lub zaniku na danym obszarze.
Dlatego jako obywatele mamy przede wszystkim obowiązek zapewnienia ochrony rodzimej przyrodzie i rodzimym gatunkom tak, by pomimo różnych negatywnych procesów, zachować je dla przyszłych pokoleń. I nie zwalnia nas z tego obowiązku nawet najbardziej emocjonalna debata społeczna.
Obowiązek ten dotyczy także, a nawet przede wszystkim, instytucji wszystkich szczebli, którym jako jedno z zadań powierzono dbanie o naszą rodzimą przyrodę”.
Pełną treść opinii PROP udostępniamy poniżej w załączniku.
Działania zaradcze
Przypominamy, że nutrie w Polsce mogą być przetrzymywane także przez podmioty niebędące azylami, w ramach działań zaradczych związanych z eliminacją gatunku inwazyjnego, wyłącznie za zgodą Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i tylko po spełnieniu warunków w zakresie ich przetrzymywania i zabezpieczenia.
Kto i w jaki sposób może ubiegać się o utworzenie azylu
Każdy, kto chce utworzyć azyl, składa wniosek do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zezwolenie organu należy uzyskać przed rozpoczęciem prowadzenia działalności.
Podmiot, który składa wniosek o wydanie zezwolenia jest zobowiązany m.in. do:
- posiadania tytułu prawnego do obiektu,
- zapewnienia warunków utrzymywania zwierząt zgodnych z biologią danego gatunku i ich stanem fizjologicznym, zapewniających swobodę ruchu i wypoczynek w czasie zgodnym z ich aktywnością życiową, a dla nutrii dodatkowo środowisko wodne,
- skutecznego zabezpieczenia obiektu przed ucieczką i rozprzestrzenieniem się inwazyjnego gatunku obcego („IGO”),
- wyodrębnienia pomieszczeń przeznaczonych na kwarantannę zwierząt oraz separację osobników agresywnych czy zabezpieczenia zwierząt przed rozmnażaniem się (np. poprzez sterylizację).
Po więcej informacji na temat wniosku o utworzenie azylu zapraszamy na naszą stronę do zakładki: Azyle dla zwierząt - Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Jak wygląda przetrzymywanie nutrii i ile kosztuje
Informacje na temat kosztów utrzymania nutrii oraz warunków przetrzymywania w obiekcie izolowanym znajdują się na stronie Fundacji Szopowisko - jedynego azylu w Polsce, który posiada zezwolenie na przetrzymywanie nutrii - FUNDACJA SZOPOWISKO | Fundacja azylem dla szopów.
Materiały
Opinia Państwowej Rady Ochrony PrzyrodyPROP-KOG_Nutrie_podpis.pdf 0.51MB