W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyliśmy kampanię informacyjno-edukacyjną #ChronimyRezerwaty

31.10.2023

10 akcji informacyjnych w rezerwatach przyrody, 5 warsztatów dla uczniów ze szkół z województwa śląskiego, setki rozmów, rozdanych ulotek i gadżetów promocyjnych. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zakończyła kampanię edukacyjną #ChronimyRezerwaty, której głównym celem było kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwych postaw szczególnie w odniesieniu do ochrony rezerwatów przyrody. Przeprowadzenie akcji wynika ze zwiększającej się presji człowieka na rezerwaty przyrody i liczne przypadki naruszania obowiązujących w nich zakazów, związane często z brakiem świadomości, co do szczególnych potrzeb ochrony tych obszarów.

kolaż zdjeć

W województwie śląskim zostało utworzonych 65 rezerwatów przyrody, z czego tylko niecała połowa jest udostępniona do ruchu turystycznego. Rezerwaty są najcenniejszymi przyrodniczo miejscami w naszym regionie, a ich reżim ochronny jest równy parkom narodowym. Mimo to, świadomość społeczna tego, jakie obowiązują na ich terenie zakazy i jak powinniśmy się zachowywać, wchodząc do rezerwatu, a tym samym je chronić, nie jest powszechna. Prowadzi to do degradacji tych obszarów i utraty cennych walorów przyrodniczych, do których ochrony zostały powołane.

- Kluczem do skutecznej ochrony przyrody jest edukacja, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić kampanię #ChronimyRezerwaty, aby móc dotrzeć do jak największej liczby osób z naszym zielonym dekalogiem turysty, czyli zbiorem zasad zachowania obowiązujących nas w rezerwatach przyrody. Z przeprowadzonych w trakcie akcji informacyjnych licznych rozmów z turystami odwiedzających te obiekty, wynika, że większość z nas ma dużą potrzebę ochrony przyrody, jednak nie zawsze wiemy, jak postępować wybierając się na wycieczkę do rezerwatu – podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Spotkania z turystami w rezerwatach przyrody

Kampania #ChronimyRezerwaty zaowocowała setkami indywidualnych rozmów z mieszkańcami, turystami i miłośnikami przyrody. W trakcie akcji uczestnikom przekazywane były dedykowane foldery informacyjne, a także gadżety przypominające o znaczeniu rezerwatów przyrody i zachęcające do działań proprzyrodniczych.

- Początkowym celem kampanii było dotarcie z naszym apelem do ok. 600 osób. Podsumowując całą akcję, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że liczbę tę przekroczyliśmy co najmniej kilkukrotnie, organizując w trakcie akcji informacyjnych również spacery krajobrazowe po rezerwatach, czy biorąc udział w festynach i targach, które gromadziły sporą grupę zainteresowanych uczestników – dodaje Regionalny Dyrektor.

Od maja do września przeprowadzonych zostało w sumie dziesięć spotkań informacyjnych przy rezerwatach Szachownica, Segiet, Łężczok, Parkowe, Skarpa Wiślicka, Las Murckowski, Jaworzyna, Żubrowisko, Sokole Góry, Smoleń. Były to rezerwaty zarówno udostępnione do ruchu turystycznego, jak i te, gdzie obowiązuje całkowity zakaz wstępu. Każdy z rezerwatów wybranych jako miejsce spotkań z turystami charakteryzuje się innym zakresem antropopresji oraz jest położony w różnych częściach naszego regionu.

200 uczniów śląskich szkół uczestnikami warsztatów przyrodniczych

Edukacja młodzieży to kluczowy element kampanii #ChronimyRezerwaty, dlatego też pracownicy RDOŚ Katowice przeprowadzili serię warsztatów przyrodniczych w rezerwatach Las Murckowski, Łężczok i Segiet, w których wzięło udział w sumie 200 uczniów śląskich szkół.

- Młodzi ludzie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych, które pomogły im zrozumieć znaczenie rezerwatów i zobaczyć, jak mogą przyczynić się do ich ochrony. Zasady i zakazy obowiązujące w rezerwatach zostały przekazane przez przyrodników w otoczeniu zapewniającym bezpośredni kontakt z naturą. Omawialiśmy również walory przyrodnicze, każdego z odwiedzonych obiektów – podsumowuje Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

W ramach kampanii do szkół trafiły również zestawy budek dla ptaków oraz domków dla owadów do samodzielnego montażu. Ponadto pracownicy RDOŚ Katowice wzięli udział w kapitule XXIII Powiatowego Konkursu Ekologicznego w Kłobucku, dedykowanemu rezerwatom przyrody. Za pośrednictwem wydziałów edukacji gmin i powiatów oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach do szkół przekazane zostały najważniejsze informacje dotyczące zasad organizacji lekcji przyrodniczych w rezerwatach.

Realizacja kampanii #ChronimyRezerwaty została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Harmonogram akcji i warsztatów TUTAJ

Materiały

Zielony dekalog turysty - przypomnienie zasad obowiązujących w rezerwacie przyrody

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}