W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie rozpoczęcia konsultacji 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. Rozpoczęły się konsultacje projektu.

Zdjęcie przedstawia zielony las z płynącą pośrodku strugą, który jest tłem do białego napisu 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. W górnym lewym rogu umieszczono logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody.

Po analizie walorów przyrodniczych polskich lasów zaproponowano w sumie ponad 200 propozycji w całej Polsce.

Rezerwaty przyrody wyznaczają regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Odbywa się to na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. W województwie małopolskim nadleśnictwa złożyły 4 wnioski o wyznaczenie rezerwatów. Obecnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie trwają prace nad przygotowaniem projektów zarządzeń wyznaczających poszczególne rezerwaty.

W ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych przedstawiamy informację o planowanych rezerwatach na terenie województwa małopolskiego i prosimy Państwa o ewentualne uwagi i wnioski.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

1. Zapoznaj się z propozycjami rezerwatów przyrody:

2. Prześlij swoje uwagi lub opinię w terminie do dnia 8 września 2024 r.

Uzupełnij tabelę z uwagami i prześlij do nas na adres:

  • e-mail: sekretariat@krakow.rdos.gov.pl
  • pocztowy: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, ul. Mogilska 25, 31-542 Kraków

Nasze kolejne kroki po konsultacjach

  • Po zakończeniu konsultacji przeanalizujemy uwagi i opinie.
  • Odniesiemy się do nich w raporcie, który opublikujemy na tej stronie.
  • W raporcie znajdziecie informację, czy Wasze uwagi mogą być uwzględnione w ostatecznej wersji zarządzenia wyznaczającego dany rezerwat przyrody.
{"register":{"columns":[]}}