Wiadomości
-
Nowe rezerwaty przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych
-
Budowa platform lęgowych dla ptakówZ końcem listopada zakończyliśmy proces zakupu, montażu oraz wodowania pływających wysp dla ptaków. Działanie to obejmowało stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych dla ptaków, w szczególności rybitw rzecznych (Sterna hirundo) poprzez wykonanie łącznie 12 sztuk platform w obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy PLB120005.
-
Rusza nowy, wieloletni projekt w RDOŚ w KrakowiePozyskaliśmy finansowanie ze środków FEnIKS na projekt pn.: "Kontynuacja działań mających na celu ochronę bioróżnorodności unikatowych siedlisk i gatunków w Małopolsce", który będzie przez nas realizowany w latach 2025-2029.
-
Nowe tablice w obszarach Natura 2000W 12 obszarach Natura 2000 oraz w 1 rezerwacie przyrody w Małopolsce ustawiono nowe tablice informacyjne. W sumie zamontowano 20 nowych tablic w miejscach dotąd nieoznakowanych dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Krakowie.
-
Edukacja przyrodnicza w ramach Ekologicznego Pikniku Rodzinnego w Miechowie
-
Wyniki konsultacji społecznych dla planowanych rezerwatów przyrodyW terminie od 8 sierpnia do 8 września 2024 r. przeprowadziliśmy konsultacje społeczne projektów rezerwatów przyrody tworzonych w ramach inicjatywy 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Oto ich wyniki.
-
Interwencja RDOŚ w Krakowie na starorzeczu KrajskieW okresie sierpień – wrzesień 2024 r. RDOŚ w Krakowie przeprowadził działania, które ograniczyły powierzchnię zarośniętą przez roślinę – kotewkę orzech wodny Trapa natans na starorzeczu Krajskie w Spytkowicach. Działania te zostały podjęte w związku z wystąpieniem przyduchy w tym akwenie w lipcu 2024 r.
-
Łapiemy „OBCYCH”! – WIDEORegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie kontynuuje działania zaradcze polegające na odłowie raków luizjańskich w Stawie Dąbskim w Krakowie.
-
Komunikat w sprawie rozpoczęcia konsultacji 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów PaństwowychNa 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. Rozpoczęły się konsultacje projektu.
-
Kolejne gatunki znajdą się na liście inwazyjnych gatunków obcych Unii EuropejskiejOd 2 sierpnia tego roku roślina – pistia rozetkowa (Pistia stratiotes), ryba - przydenka żebrowata (Fundulus heteroclitus) i żaba – platana szponiasta (Xenopus laevis) uznawane będą za inwazyjne gatunki obce (IGO) stwarzające zagrożenie dla Unii.