Wspólnie chrońmy mokradła
Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzona jest co roku w dniu 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r., w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.
Mokradła, czyli tereny podmokłe, to obszary lądowe stale bądź sezonowo nasycone lub zalane wodą. Do śródlądowych terenów podmokłych zalicza się bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, tereny zalewowe i moczary. Do mokradeł nadbrzeżnych należą słonorośla, estuaria, lasy namorzynowe, laguny, a nawet rafy koralowe. Stawy rybne, pola ryżowe i saliny to tereny podmokłe utworzone przez człowieka.
Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od magazynowania i wody, poprzez ochronę przed sztormami oraz powodziami, na podtrzymywaniu bioróżnorodności i akumulacji węgla kończąc. Od 1970 r. ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje coraz szybciej. Odwrócenie tego trendu ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie i funkcjonowania człowieka, także w kontekście adaptacji do zmian klimatu.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie organizuje obchody Światowego Dnia Mokradeł pod hasłem „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Spotkanie informacyjno-edukacyjne odbędzie się na terenie Gminy Czarny Dunajec w piątek 17 lutego.
Wszystkie wydarzenia związane ze Światowym Dniem Mokradeł można także śledzić na stronie Konwencji Ramsarskiej: https://www.worldwetlandsday.org/events.
#WaterLANDS #nature #wetlands #restoraion
Materiały
ZAPROSZENIE_Dni_Mokradeł_1_stronaZAPROSZENIE_Dni_Mokradeł_1_strona.pdf 0.15MB