W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa platform lęgowych dla ptaków

Z końcem listopada zakończyliśmy proces zakupu, montażu oraz wodowania pływających wysp dla ptaków. Działanie to obejmowało stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych dla ptaków, w szczególności rybitw rzecznych (Sterna hirundo) poprzez wykonanie łącznie 12 sztuk platform w obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy PLB120005.

Biała kwadratowa platforma dla ślepowrona unosi się na wodzie. Tło spowite we mgle.

Dzięki współpracy z Krakowskimi Zakładami Eksploatacji Kruszywa z Krakowa oraz Stowarzyszeniem Wędkarskim Ślepowron w Podolszu pływające wyspy zostały zwodowane na 3 zbiornikach tj.

  • Zbiornik pokopalniany Zakole B w ilości 4 szt.,
  • Zbiornik kopalni Stawy Monowskie w ilości 4 szt.,
  • Zbiornik „Ślepowron” w ilości 4 szt.

Podstawowymi celami zakupu i wodowania pływających wysp jest:

  • Stworzenie bezpiecznego miejsca lęgowego dla ptaków w - poprzez budowę sztucznej pływającej wyspy utworzone zostanie bezpieczne miejsce gniazdowania dla ok 90 par rybitw rzecznych,
  • Stworzenie miejsc lęgowych (sztucznych wysp) w miejsce tych, które już nie są dostępne dla ptaków. Istniejące wyspy zarastają przez drzewa i krzewy oraz postępuje ich erozja,
  • Zakup platform, które są solidne, trwałe i nie wymagają prac remontowych przez kilka sezonów,
  • Odtworzenie naturalnych terenów lęgowych dla ptaków z dala od brzegu co zapewni ochronę ptaków przed drapieżnikami lądowymi.

Zdecydowano się na zakup pływających wysp ze względu na stosunkowo niską cenę stworzenia takich miejsc niż tradycyjne prace budowlane związane z zabezpieczeniem istniejących wysp na zbiornikach wodnych czy też na odtworzeniu żwirowych plaż na istniejących wyspach. Istniejące wyspy zlokalizowane na zbiornikach wodnych, które w większości powstały z usypania materiału ziemnego podczas prowadzonego wydobycia kruszywa i zarastają trzciną, krzewami czy też drzewami. Brzegi wysp podlegają ciągłej erozji na skutek oddziaływania falowania wody. Prace związane z zabezpieczeniem brzegów takich wysp są bardzo kosztowne bo wymagają:

- opracowania projektu budowlanego,

- uzyskania odpowiednich zgód i decyzji administracyjnych,

- odpowiedniego sprzętu pływający, tak aby można bylo się dostać w okolice tych wysp,

- odpowiedniego doświadczenia osób, które umieją prowadzić tego typu prace.

Pływające wyspy zostały wykonane w całości z polietylenu. Jest to materiał całkowicie odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym na promienie UV i niskie temperatury, oraz na agresywne substancje chemiczne. Konstrukcja wyspy została tak zaprojektowana aby zapewniać szybki odpływ wody z platformy w trakcie nawalnych opadów deszczy, ale jednocześnie zabezpieczenia przed nadmiernym wymywaniem żwiru.

Wnętrze platformy zostało wysypane warstwą około 8-10 centymetrową żwiru płukanego o frakcji 2-16 mm. Na powierzchni wyspy są rozlokowane wolnostojące daszki, które dają schronienie pisklętom podczas słonecznej pogody czy też podczas deszczu.

Każda platforma posiada również zabezpieczenia antydrapieżnicze  w postaci wysokich, gładkich boków, oraz parapetu, które uniemożliwiają dostanie się drapieżnika do wnętrza platformy.

Każda z pływających wysp jest kotwiona za pomocą 8 martwych kotwic o wadze 800 kg. Konstrukcja systemu kotwicznego została tak zaprojektowana aby uniknąć przemieszczanie się wyspy w trakcie silnego wiatru czy zmiennego poziomu piętrzenia wody w zbiorniku. Dodatkowo platformy posiadają uchwyty umożliwiające holowanie ich lub cumowanie przy brzegu.

Realizacja powyższego zadanie została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach zadania „Zakup pływających wysp - platform lęgowych dla ptaków w ramach projektu LIFE16 NAT/PL/000766 "Ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły"”oraz zadanie to zostało dofinansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu LIFE.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}