W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2024

01.03.2024

Dzikie miejsca znajdują się nie tylko w dolinie rzeki Amazonki, a dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością. Paradoksalnie, w ochronie tego dziewiczego świata pomagają innowacje cyfrowe, które są wytworami człowieka.

Kolorowy rysunek dziko występującej fauny i flory. Na zielonej trawie w lewym dolnym rogu brązowy niedźwiedź, nad którym jest kameleon. Obok niedźwiedzia nieco w prawo za roślinnością szary tapir. Nad tapirem na lianie wisi gibon. W centralnej części stoi żyrafa. W prawym górnym rogu biały napis: 3 marca 2024 Światowy Dzień Dzikiej Przyrody i logotyp Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (biały liść). W prawym dolnym roku logo World Wildlife Day 3 march (grafika globu ziemskiego otoczona roślinami i zwierzętami). W lewym dolnym rogu napis:3WWD2024. W tle woda i skaczący waleń.

Co roku, 3 marca, doceniamy wyjątkową rolę i wkład dzikich zwierząt w życie ludzi oraz naszej planety. Z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody (World Wildlife Day - WWD), w 2024 roku, koncentrujemy się na innowacjach cyfrowych i technologiach. Podkreślamy ich rolę w ochronie dzikiej przyrody, zrównoważonego oraz legalnego handlu dziką fauną i florą. Dostrzegamy współistnienie ludzi i dziko żyjących zwierząt teraz i dla przyszłych pokoleń w coraz bardziej połączonym świecie.

 „Łączenie ludzi i planety: odkrywanie cyfrowych innowacji w ochronie dzikiej przyrody” to hasło tegorocznych obchodów. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii w badaniach, komunikacji, śledzeniu, analizie DNA oraz w innych aspektach, ochrona dzikiej przyrody stała się łatwiejsza, wydajniejsza i dokładniejsza.

Niemniej jednak, w obliczu nierównego dostępu do nowych narzędzi badawczych, zanieczyszczenia środowiska i niezrównoważonego zastosowania niektórych technologii, nie wszędzie można w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnej nauki, a wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe.

Dlatego niezbędna staje się międzypokoleniowa wymiana myśli i doświadczeń na temat wspólnej zrównoważonej przyszłości w zakresie cyfrowej ochrony dzikiej przyrody. Organizatorzy Światowego Dnia Dzikiej Przyrody dążą do tego, aby to rok 2024 stał się punktem wyjścia do zbadania i analizy, jakie innowacje cyfrowe są obecnie dostępne, z jakimi rozbieżnościami międzysektorowymi mamy do czynienia i w jaki sposób chcemy, aby nasza łączność cyfrowa ewoluowała z myślą o wszystkich ludziach i całej planecie.

Pamiętajmy, że obszary dzikie stanowią schronienie oraz rezerwę genetyczną dla wielu gatunków, które mogą nie przetrwać nawet w nieznacznie zmienionych warunkach. Dotyczy to np. płazów i gadów – zwierząt stosunkowo mało mobilnych, związanych z określonymi typami siedlisk i o specyficznych wymaganiach (część z nich prowadzi wodno-lądowy tryb życia), a więc wrażliwych nawet na zmiany lokalnych uwarunkowań. W Polsce występuje 10 gatunków gadów i 18 gatunków płazów.

Ocalenie skarbów dzikiej przyrody wymaga wysiłku od nas wszystkich. Zmieniając nasze drobne nawyki, jesteśmy w stanie zmienić nie tylko otaczający nas świat, ale coś znacznie ważniejszego - przyszłość naszej planety.

Mapa zarejestrowanych obchodów Światowego Dnia Dzikiej Przyrody 2024 oraz informacje o Konwencji Waszyngtońskiej.

***

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody (ang. World Wildlife Day) obchodzony jest corocznie 3 marca. Święto ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2013 roku w celu upamiętnienia podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony dzikiej przyrody oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków to podstawowe cele dorocznych obchodów.

 

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

{"register":{"columns":[]}}