„Czynna ochrona wybranych siedlisk i gatunków na terenie województwa lubelskiego w roku 2024”
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie w roku 2024 realizuje projekt pt. „Czynna ochrona wybranych siedlisk i gatunków na terenie województwa lubelskiego w roku 2024”, finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Główne zadania projektowe to:
- Ochrona czynna rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 – wykonanie zabiegów ochrony czynnej muraw kserotermicznych w rezerwacie przyrody „Podzamcze”, w rezerwatach „Skarpa Dobrska” i „Mięćmierz”, chronionych także jako obszar Natura 2000 Przełom Wisły w Małopolsce PLH060045, oraz w rezerwacie „Stawska Góra”, chronionym także jako obszar Natura 2000 Stawska Góra PLH060018;
- Oznakowanie rezerwatów przyrody na terenie województwa lubelskiego;
- Czynna ochrona bociana białego – wykonanie prac rewitalizacyjnych istniejących gniazd bociana białego.
Spodziewane efekty ekologiczne realizowanych zadań projektowych:
- Wykonanie zabiegów ochronny czynnej muraw kserotermicznych w rezerwatach przyrody i obszarach Natura 2000 przyczyni się do utrzymania we właściwym stanie ochrony cennych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotami ochrony rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000.
- Oznakowanie granic rezerwatów przyrody w miejscach szczególnie uczęszczanych (m.in. przy szlakach komunikacyjnych) będzie służyło identyfikacji formy ochrony przyrody. Przyczyni się to do zwiększenia stanu wiedzy na temat przebiegu granic rezerwatów przyrody. Skutkowało to będzie lepszym egzekwowaniem zakazów obowiązujących na obszarach tej formy ochrony przyrody i w związku z powyższym – zmniejszeniem antropopresji na ich przyrodę.
- Podstawowym oczekiwanym efektem zadania dotyczącego czynnej ochrony bociana białego będzie utworzenie alternatywnych miejsc gniazdowania lub zabezpieczenie gniazd zagrożonych w wyniku konfliktu społecznego oraz rewitalizacja zniszczonych i niedostępnych dla ptaków gniazd, zlokalizowanych na terenie województwa lubelskiego. Realizacja zadania pozwoli na utrzymanie na obecnym (dobrym) poziomie liczby miejsc lęgowych tego gatunku. W dalszej perspektywie umożliwi to ptakom wyprowadzenie młodych i utrzymanie sukcesu lęgowego na obecnym poziomie, a w konsekwencji pozwoli na utrzymanie obecnej liczebności populacji bociana białego na terenie województwa. Realizacja zadania pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa bocianich lęgów, a zarazem ochroni otoczenie przed niepożądanymi skutkami sąsiedztwa gniazda.