W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasada RP w Pretorii bierze udział w Festiwalu Frankofonii 2020

07.03.2020

Uroczyste otwarcie Festiwalu Frankofonii 2020 odbyło się w dniu 7 marca 2020 r. w Pretorii, w szkole średniej Crawford.

Festiwal Frankofonii 2020

Festiwal Frankofonii organizowany jest w Republice Południowej Afryki już od 2010 roku z inicjatywy Ambasady Francji w RPA oraz Alliance Française w Pretorii we współpracy z krajami wspólnoty frankofońskiej i frankofilskiej należącymi do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.  W tym roku w festiwalu wzięły udział: Belgia, Benin, Bułgaria, Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Francja, Gwinea, Kamerun,  Madagaskar, Mali, Mauritius, Maroko, Niger, Polska, Republika Południowej Afryki, Seszele, Szwajcaria, Togo, Tunezja i Wybrzeże Kości Słoniowej. Festiwal, który zakończy się 30 marca br. obejmuje serię koncertów, pokazów filmów, przedstawień teatralnych, konferencji, spotkań literackich oraz inicjatyw edukacyjnych i językowych, obrazujących całe bogactwo kultur francuskiego obszaru językowego na pięciu kontynentach.

Ambasada RP zaprezentowała wystawę o Polsce, publikacje na temat walorów turystycznych naszego kraju, informacje na temat programów stypendialnych i możliwości studiów w Polsce oraz rozpowszechniała wiedzę na temat Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych światowych kompozytorów w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin wybitnego Polaka, a także zbliżającym się XVIII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.  Na festiwalu nie zabrakło również pierogów, które przybliżyły zgromadzonym gościom tradycyjną polską kuchnię i polskie smaki.  Polskie stoisko wzbudziło bardzo duże zainteresowanie.

Festiwal  Frankofonii jest nie tylko okazją do świętowania języka francuskiego, lecz również do przypomnienia, że między językami i kulturami istnieje ścisły związek i że język jest nośnikiem kultury. Jest to też okazja, by przypomnieć o wartościach wspólnych dla krajów należących do OIF, takich jak poszanowanie różnorodności kulturowej, obrona demokracji i praw człowieka, dostęp do edukacji i zrównoważony rozwój.

Międzynarodowa Organizacja Frankofońska (OIF) zrzesza państwa francuskojęzyczne, która powstała w 2005 r.  zrzesza 57 krajów i rządów o statusie członków oraz 20 krajów obserwatorów, w tym Polskę. Działalność organizacji skupia się na promocji języka francuskiego oraz kultury frankofońskiej, a także wspieraniu pokoju, demokracji i praw człowieka. Organizacja aktywnie działa na rzecz wspomagania zrównoważonego rozwoju. Duży nacisk kładzie na kształcenie dzieci i młodzieży oraz równość kobiet i mężczyzn, a także podtrzymywanie i promowanie współpracy między państwami-członkami i obserwatorami. Uczestnictwo Polski w tej formie współpracy wielostronnej sprzyja podtrzymywaniu i umacnianiu kontaktów z Francją i innymi krajami frankofońskimi. Stanowi również forum do rozszerzania i nawiązywania kontaktów kulturalnych oraz gospodarczych z odległymi krajami, zwłaszcza z Afryki.

 

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}