Botswana
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Botswaną zostały nawiązane 22 listopada 1978 r.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Botswaną zostały nawiązane na szczeblu ambasadorów 22 listopada 1978 r. Ambasador RP w Pretorii akredytowany jest równocześnie w Gaborone, a ambasador Republiki Botswany w Sztokholmie jest akredytowany także w Warszawie. Zgodnie z ustaleniami polsko-południowoafrykańskimi w latach 1988-1990, Polska otworzyła w 1990 r. placówkę dyplomatyczno-konsularną w Gaborone, której głównym celem była obsługa konsularna Polonii południowoafrykańskiej. Placówka ta nie funkcjonowała jednak długo, gdyż już w październiku 1990 r. Polska i RPA zawarły porozumienie o utworzeniu stałych biur interesów w stolicach obu krajów.
Współpraca ekonomiczna
Ramy współpracy Polski z Botswaną określa umowa EPA (Economic Partnership Agreement) popisana przez 6 krajów SADC , w tym Botswanę z UE w dniu 10.06.2016 r. Umową o Partnerstwie Ekonomicznym EU-SADC, jest objętych 6 krajów ugrupowania SADC (w tym Botswana) co powoduje, że polskie firmy nie napotykają żadnych barier w eksporcie do Botswany, mają pełnoprawny dostęp do tego rynku i takie same warunki jak inne firmy z UE. Nie występują jakiekolwiek inwestycje Polski w Botswanie czy też Botswany w Polsce. Rząd Botswany nie stosuje żadnych utrudnień w dostępie do rynku pracy.
Współpraca naukowa
Uniwersytety w Botswanie oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich. Istnieje także możliwość uznania kształcenia uzyskanego w polskich ośrodkach akademickich. Polskie uniwersytety oferują szereg interesujących programów nauki dla obcokrajowców na odpłatnych studiach.