W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

RPA

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Południowej Afryki zostały nawiązane 18 grudnia 1991 r.

Współpraca polityczna

Pierwsze, półoficjalne kontakty dyplomatyczne nawiązano w 1988 r. W kwietniu 1989 r. Ministerstwa Spraw Zagranicznych obu państw dokonały uzgodnień dotyczących opieki konsularnej nad Polonią w RPA poprzez polską ambasadę w Gaborone, w  Botswanie. W 1990 r. zawarte zostało porozumienie o utworzeniu w Warszawie i w Pretorii Biur Interesów, które rozpoczęły funkcjonowanie w kwietniu 1991 r.  Protokół o ustanowieniu stosunków dyplomatycznych między RP i RPA, na szczeblu ambasad, podpisany został w grudniu 1991 roku w Pretorii. Szefowie Biur Interesów – RPA w Warszawie i RP w Pretorii – zostali ambasadorami. Wizyty w Polsce złożyli: prezydent  F.W. de Klerk i minister spraw zagranicznych R. F. Botha (1992); minister spraw zagranicznych A. Nzo (1994); minister kultury, sztuki, nauki i technologii L. Mtshali (1999); wiceprezydent J. Zuma (2004) – spotkał się z prezydentem A. Kwaśniewskim oraz premierem M. Belką; 20-osobowa grupa wyższych oficerów południowoafrykańskiej Akademii Obrony Narodowej (2005); wiceminister handlu i przemysłu R. Davis (2008). W 2011 r. minister spraw zagranicznych  R. Sikorski zaprosił ministra spraw zagranicznych  i współpracy RPA M. Nkoana-Mashabane do złożenia wizyty w Polsce. Wizyty na szczeblu ministerialnym w RPA złożyli: minister spraw zagranicznych  K. Skubiszewski – ustanowienie kontaktów międzyparlamentarnych (1993); minister spraw zagranicznych  W. Bartoszewski  (1995); minister  sprawiedliwości H. Suchocka (1998),  minister nauki i szkolnictwa wyższego M. Seweryński (2007).  W 2013 r. premier Donald Tusk złożył wizytę w RPA, a wiceprezydent Kgalema Motlanthe złożył rewizytę w Warszawie w 2014 r. W dniu 31.08.2021 r. odbyły się konsultacje polityczne wiceministrów spraw zagranicznych Polski i RPA - podsekretarza stanu w MSZ Pawła Jabłońskiego z wiceministrem spraw zagranicznych RPA Alvinem Botesem. Polska postrzega RPA jako priorytetowego partnera w Afryce, zarówno jeśli chodzi o stosunki bilateralne, jak i w kontekście partnerstwa strategicznego RPA z UE. Polska i RPA mają długą tradycję współpracy tak dwustronnej, jak i w ramach stosunków wielostronnych. Obydwa kraje współpracowały w wielu inicjatywach na forum ONZ, przede wszystkim w zakresie ochrony praw człowieka.

 

Współpraca ekonomiczna

W 2005 r. odbyły się  pierwsze w historii konsultacje gospodarcze pomiędzy Polską a RPA w Johannesburgu na szczeblu ministerialnym (Ministerstwo Gospodarki z Department of Trade and Industry (2005). Kolejne konsultacje miały miejsce w 2007 r. w Warszawie. W 2007 r. podsekretarz stanu w MSZ W. Waszczykowski przeprowadził konsultacje z wiceministrem spraw zagranicznych RPA S. van der Merwe. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP M. Handzlik uczestniczył w ceremonii inauguracyjnej prezydenta Jacoba Zumy (2009). Ramy współpracy Polski z RPA określa zawarta przez UE w dniu 10.06.2016 r. z sześcioma członkami Południowoafrykańskiej Rady ds. Rozwoju (SADC) Umowa o Partnerstwie Ekonomicznym (EPA), Międzyrządowa Umowa o Współpracy Gospodarczej RP-RPA podpisana   w październiku 2013 r. oraz szereg innych umów, sektorowych  porozumień i MoUs. Republika Południowej Afryki (RPA) jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski w Afryce. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego, w relacjach Polski z RPA utrzymuje się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln dolarów. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo. W strukturze towarowej polskiego eksportu największą pozycję stanowią maszyny i urządzenia mechaniczne oraz produkty mineralne, wyroby przemysłu chemicznego i wyroby metalowe. W polskim imporcie z RPA dominują wyroby nisko przetworzone, surowce mineralne i artykuły rolno-spożywcze. Podczas wizyty Donalda Tuska w październiku 2013 r. podpisano umowę o współpracy gospodarczej (zakładającą m.in. powołanie wspólnej komisji gospodarczej) oraz umowę o współpracy między PAIiIZ i Agencją Rozwoju Przemysłu oraz ich południowoafrykańskim odpowiednikami – TISA (Trade and Investment South Africa) i IDC (Industrial Development Cooperation). Aktywność we wzajemnych relacjach jest związana z uruchomieniem przez Polskę programu Go Africa i z ambitnymi celami polskiego rządu.  Redefine Properties jest jedną  z największych południowoafrykańskich firm inwestujących w nieruchomości. Notowana na giełdzie w Johannesburgu z kapitalizacją rynkową 66,8 mld R (5,4 mld USD), zarządza aktywami  o wartości ok. 85,6 mld R (6,8 mld USD)  z czego 80% znajduje się w RPA, natomiast po 7% w Polsce i Australii oraz 5 % w Wielkiej Brytanii. Redefine Properties zalicza się do grona największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Łączna wartość inwestycji Redefine w aktywa portfela polskiego na koniec 2018 roku przekroczyła 1 mld Euro. Poprzez spółkę zależną EPP (Echo Properties Polska), notowaną na giełdzie w Johannesburgu i w Luxemburgu, zaangażowana jest w inwestycje w powierzchnie biurowe i centra handlowe w Polsce o wartości ponad 2 mld USD. Do najbardziej znanych należą: Galaxy w Szczecinie, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Solna w Inowrocławiu, Sudecka w Jeleniej Górze, Wzorcownia we Włocławku. Obecnie w fazie realizacji znajdują się Galeria Młociny i Towarowa w Warszawie.

Współpraca naukowa

Na uwagę zasługuje fakt rozwoju dwustronnej współpracy naukowej pomiędzy Polską a RPA - zwłaszcza w dziedzinie astronomii, fizyki i chemii. Pomyślnie rozwija się współpraca pomiędzy Polską Akademią Nauk i Foundation for Research and Development w dziedzinie medycyny, mechaniki ciała stałego, chemii fizycznej, nauk ekonomicznych, a także Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i University of South Africa w Pretorii. Polska jest trzecim co do wielkości udziałowcem (ok. 10 %) w projekcie budowy i eksploatacji wielkiego teleskopu SALT (South African Large Telescope). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi wspólne polsko-południowoafrykańskie projekty badawcze.

Uniwersytety w RPA oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich.  Istnieje także możliwość uznania kształcenia w polskich jednostkach akademickich. Polska oferuje dla obywateli RPA możliwość ubiegania się o miejsce w ramach programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza.

Współpraca kulturalna

Dotychczas nie zostało podpisane bilateralne porozumienie czy umowa o współpracy w dziedzinie kultury pomiędzy Polską a RPA.  W RPA, ani żadnym innym kraju na kontynencie afrykańskim nie funkcjonuje również Polski Instytut Kultury.

Ambasada RP w Pretorii wspiera jednak rozwój współpracy kulturalnej poprzez realizowane projekty. Systematycznie inicjowane są wydarzenia kulturalne takie jak wystawy, koncerty, warsztaty, prelekcje oraz projekcje polskich filmów. 

Ambasada RP w Pretorii od wielu lat bierze udział w Festiwalu Filmów Europejskich. Regularnie pokazuje także kino polskie we własnym zakresie.  Przyciągają one liczną publiczność, zapoznając ją z najciekawszym dziedzictwem polskiej kinematografii.

Placówka zaangażowana jest we współpracę przy organizacji obchodów Lotów nad Warszawę, mających na celu uczczenie pamięci bohaterskich lotników południowoafrykańskich wojsk powietrznych South African Air Force, którzy stracili życie w czasie misji wojskowej mającej na celu wsparcie Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Ambasada RP w Pretorii zorganizowała szereg wizyt studyjnych dla dziennikarzy południowoafrykańskich, wieczorów poświęconych kuchni polskiej, a także aktywnie uczestniczyła w targach edukacyjnych.

Warto także podkreślić, że placówka uczestniczy w projektach lokalnego klastra EUNIC, a także współpracuje z Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w celu propagowania dialogu polsko-żydowskiego opartego na prawdzie historycznej, edukacji o przeszłości, tragicznych wydarzeniach we wspólnej historii polsko-żydowskiej oraz promocji pozytywnego wizerunku naszego kraju.

 

Uznawalność kształcenia

The Council on Higher Education (CHE)  

Instytucje polskie działające na terenie RPA

Konsulat Honorowy RP w Durbanie, Unia Polonii w Pretorii, Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu, Stowarzyszenie Polskie w Kapsztadzie, Stowarzyszenie Polskie w KwaZulu Natal, Stowarzyszenie Polskie w Vaal Triangle, Komitet Obchodow Lotów nad Warszawę. Związek Sybiraków Południowej Afryki, Stowarzyszenie Techników Polskich, Fundacja Dziedzictwa Polskiego w Afryce Południowej, Zespół Tańca Ludowego „Orzeł Biały”

Polska Szkoła przy Ambasadzie RP w Pretorii

Przyjmujemy dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą oraz dzieci ze środowiska polonijnego do nauki w Szkole Podstawowej i Licem Ogólnokształcącym. 

Nauka w naszej Szkole umożliwia poznanie języka ojczystego, wiedzy o Polsce oraz jej obyczajów i kultury.

Wystawiamy świadectwa szkolne obowiązujące w polskim prawie oświatowym.

Zapewniamy uczniom bezpłatne podręczniki i ćwiczenia.

Placówka nasza realizuje uzupełniający plan nauczania, który obejmuje: edukację wczesnoszkolną w klasach I-III SP, język polski oraz wiedzę o Polsce  w klasach IV-VIII SP i I-IV LO).

Nauka jest bezplatna.

W sprawie zapisów do szkoły proszę o kontakt drogą elektroniczną: pretoria@orpeg.pl

lub telefonicznie +27 72 226 3949 (Lidia Moń)

Adres Szkoły : 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Zapraszamy Rodziców i Dzieci!

Więcej informacji na temat szkoły: https://pretoria.orpeg.pl/aktualnosci/ 

 

{"register":{"columns":[]}}