Lesotho
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Lesotho zostały nawiązane 20 grudnia 1978 r.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a Lesotho zostały nawiązane 20 grudnia 1978 r. W latach 1989–90 w Maseru akredytowany był ambasador RP z siedzibą w Harare (Zimbabwe). Obecnie sprawy z zakresu relacji z Królestwem Lesotho są w kompetencji Ambasady RP w Pretorii. Z kolei w Warszawie akredytowany był ambasador Lesotho rezydujący w Kopenhadze. Po zakończeniu jego misji, 30 maja 2006 r. (i jednoczesnej likwidacji Ambasady Lesotho w Kopenhadze), podjęto starania o wznowienie akredytacji, zakończone sukcesem w styczniu 2010 r., kiedy to listy uwierzytelniające w Warszawie złożył Ambasador Królestwa Lesotho rezydujący w Berlinie. Nie odnotowano dotychczas znaczących kontaktów politycznych pomiędzy Polską a Lesotho. Na forum organizacji międzynarodowych, których członkami są oba kraje, współpraca układa się pozytywnie. W kontaktach wzajemnych obowiązują dwie konwencje podpisane w okresie, gdy Lesotho znajdowało się pod protektoratem brytyjskim jako Basutoland.
Współpraca ekonomiczna
Polska nie posiada dwustronnych umów gospodarczych z Lesotho. Aktualne ramy współpracy handlowej określa umowa UE-SADC- EPA (Economic Partnership Agreement) podpisana 10.06.2016 r., której Lesotho jest jednym z uczestników. W 2017 r. import Polski z Lesotho wyniósł 0,1 mln USD (produkty mineralne). Brak danych na temat wielkości eksportu Polski do Lesotho w powyższym okres ani grup asortymentowych w imporcie Polski z Lesotho.
Współpraca naukowa
Uniwersytety w Lesotho oferują możliwości podjęcia nauki dla obywateli polskich. Istnieje także możliwość uznania kształcenia uzyskanego w polskich ośrodkach akademickich. Polskie uczelnie oferują szereg interesujących programów dla zagranicznych studentów na odpłatnych studiach.