W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasada RP w Pretorii organizuje briefing nt. współpracy OECD z RPA

22.09.2023

W dniu 22.09.2023 r. odbyło się w Ambasadzie RP w Pretorii spotkanie Carlosa Condego, Szefa Wydziału ds. Wschodnich i Afryki w OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) z szefami misji dyplomatycznych krajów członkowskich OECD.

Ambasada RP w Pretorii organizuje briefing nt. współpracy OECD z RPA

Spotkanie poświęcone było omówieniu bieżącej współpracy między Republiką Południowej Afryki a OECD oraz sposobów dalszych działań. Celem tego spotkania było poinformowanie o aktualnym stanie współpracy oraz omówienie sposobów wsparcia realizacji nowo podpisanego Wspólnego Programu Pracy Republika Południowej Afryki – OECD. Stało się także okazją do prezentacji prac OECD oraz dyskusji na temat stanu bieżących stosunków oraz oceny rzeczywistych szans  i perspektyw rozwoju dalszej współpracy OECD z RPA, jako jedynym na kontynencie afrykańskim Partnerem Kluczowym Organizacji.

Możliwość aktywnego zaangażowania Ambasady RP w Pretorii we współpracę OECD z RPA i goszczenie spotkania delegacji OECD z ambasadorami krajów członkowskich OECD jest dużym wyróżnieniem dla polskiej placówki.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Utworzona na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej w Paryżu przez 20 państw 14 grudnia 1960. 

Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i jak najwyższego poziomu dobrobytu obywateli. Zajmuje się także pomocą dla najbiedniejszych państw. W OECD obowiązuje zasada równości wszystkich członków, niezależnie od ich potencjału gospodarczego, czy wkładu do budżetu organizacji. Podstawowym sposobem podejmowania decyzji jest konsensus wypracowany z użyciem charakterystycznej dla OECD  metody nacisku równych sobie (peer presure). Mechanizm ten polega na  wzajemnym wywieraniu  na siebie presji przez rządy poszczególnych krajów, tak aby w trakcie podejmowania suwerennych decyzji w sprawach gospodarczych i społecznych uwzględnione zostało stanowisko i interesy pozostałych członków OECD.

 

Zdjęcia: Iwona Jabłonowska/Ambasada RP w Pretorii

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}