W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasada RP w Pretorii zachęca obywateli RPA do nauki języka polskiego

22.02.2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, Ambasada RP w Pretorii uczestniczyła w projekcie zatytułowanym „Wyzwanie wielojęzyczności” (Multilingualism Challenge), który został zorganizowany przez Instytut Goethego w Johannesburgu we współpracy z szeregiem ambasad akredytowanych w RPA, instytutami kultury, ośrodkami akademickimi, delegaturą UE, a także EUNIC (Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej).

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Impreza miała na celu zwrócenie uwagi obywateli RPA na bogactwo różnorodności językowej świata, znaczenie rdzennych języków, a także związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego.  Interaktywne zajęcia, konkursy i warsztaty językowe wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców Johannesburga.  Uczestnicy warsztatów językowych mogli przyswoić sobie podstawowe zwroty grzecznościowe w szeregu języków, i tym samym zwrócić uwagę na piękno i melodyjność języka polskiego.  Wiele osób biorących udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zetknęło się z językiem polskim po raz pierwszy w życiu.  Na stoisku informacyjnym Ambasada RP zaprezentowała materiały dotyczące kursów językowych w Polsce, przedstawiła polską ofertę stypendialną, a także promowała bogactwo kulturowe i turystyczne naszego kraju.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła debata na temat „Znaczenie edukacji w języku ojczystym” z udziałem profesora Jonathana Jansena (wykładowca na Uniwersytecie w Stellenbosch), dr Makhosi Khoza (uznany polityk południowoafrykański i orędowniczka walki z korupcją w RPA), Karien Brits (Instytut Kultury i Języka Afrikaans ATKV) oraz dr Samia Chasi (International Education Association of South Africa IEASA). Zaproszeni goście dyskutowali na temat znaczenia ochrony i promocji języków rdzennych dla rozwoju społecznego, gospodarczego i politycznego społeczeństw, także dla budowania pokoju i społecznej zgody. Dr Khosa podkreśliła, że nauka w języku ojczystym, szczególnie w trakcie pierwszych 6-8 lat edukacji, pozytywnie wpływa na jakość nauczania oraz osiągane wyniki, a także naukę języka urzędowego i innych języków obcych. Język jest kluczem do zapewnienia równego i efektywnego udziału mniejszości narodowych w życiu danego państwa. Język jest także narzędziem walki o prawa człowieka – szczególnie ważnym dla małych, lokalnych społeczności.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od roku 2000. Proklamowany został na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO z inicjatywy Bangladeszu. Główną ideą obchodów jest podkreślenie znaczenia różnorodności językowej dla ochrony różnorodności kulturowej świata, a także dla rozwoju zrównoważonego społeczeństw.

Hasło obchodów Dnia w roku 2020 „Języki bez granic” (Languages without borders) podkreśla znaczenie języków lokalnych, często wspólnych dla społeczności po obu stronach granicy, dla budowania pokojowych relacji między nimi, a także dla ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego. Wspólnota kultur i języków to częste zjawisko wśród lokalnych społeczności w Afryce Subsaharyjskiej czy Ameryce Łacińskiej.

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

{"register":{"columns":[]}}