Europejski Festiwal Filmowy 2023 w RPA, Eswatini i Lesotho
12.10.2023
12 października br. rozpoczęła się dziesiąta edycja bardzo popularnego i rozpoznawanego w RPA festiwalu filmów europejskich. Filmy prezentowane są już od kilku lat w formacie hybrydowym, także w trybie online.
Polska, która bierze udział w tym wydarzeniu już po raz dziewiąty, zaprezentowała w tym roku film fabularny z 2022 roku, „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Film „IO” jest jednym z najbardziej uhonorowanych nagrodami dzieł Jerzego Skolimowskiego. Na Festiwalu w Cannes w 2022 roku zdobył zarówno Nagrodę Jury, jak i dla kompozytora Pawła Mykietyna. Ponadto obraz zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu i kompozytora. Krytycy z Los Angeles dali nagrodę operatorowi Michałowi Dymkowi, „IO” wybrali najlepszym filmem także nowojorscy krytycy i krytycy z Los Angeles. Projekcja filmu odbyła się w niedzielę 15 października br. w kinie Ster-Kinekor’s „The Zone” w Johannesburgu oraz „The Labia” w Kapsztadzie.
Tak jak w poprzednich latach, festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem. Południowoafrykańscy widzowie mają rzadką okazję zapoznać się z bogatym dorobkiem kina europejskiego. Bogaty program filmowy zainteresuje wszystkich miłośników kina. Dla Polski festiwal stwarza doskonałą możliwość zaprezentowania dorobku artystycznego naszego kraju, który wciąż pozostaje niedostatecznie rozpoznany w Republice Południowej Afryki.
Podczas festiwalu, który potrwa do 23 października br., zaprezentowanych zostanie szereg wybitnych filmów europejskich uhonorowanych prestiżowymi nagrodami na liczących się międzynarodowych festiwalach filmowych. Festiwal Filmów Europejskich 2023 odbywa się we współpracy Delegatury Unii Europejskiej, Cineuropa, Creative WorkZone, Ster-Kinekor, Labia Theatre, oraz ambasad i instytutów kultury z Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są "Przemiany", ponieważ filmy stanowią kinowe odzwierciedlenie przemian, przez które przechodzą ludzie w naszych burzliwych i szybko zmieniających się czasach.
W swojej wypowiedzi Ambasador UE w RPA Sandra Kramer podkreśliła, że „Na Festiwalu Filmów Europejskich w 2023 r. nie tylko zaprezentowane zostaną niektóre z najbardziej uznanych produkcji, jakie wyłoniły się z branży filmowej w Unii Europejskiej i Europie, ale filmy te dają do myślenia spojrzenie na kwestie, które są tak samo istotne dla mieszkańców Republiki Południowej Afryki, jak i dla ludzi na całym świecie. Wyraziła nadzieję, że to wydarzenie kulturalne wzmocni powiązania między Europą a Republiką Południowej Afryki oraz jej bezpośrednimi sąsiadami, Eswatini i Lesotho. Liczy również na to, że festiwal pobudzi dyskusję i nowe pomysły wokół naszych wspólnych doświadczeń, nadziei i marzeń, gdy razem stawiamy czoła naszemu stale zmieniającemu się światu”.
Dyrektor i kurator festiwalu Peter Rorvik podkreślił, że „w życiu może być wiele momentów przejściowych; przebudzenia, przebudzenia, odnowienie celu, zrozumienie siebie, tego, kim jesteśmy i naszego kierunku w życiu. Przejście jest w istocie reakcją na zmianę, procesem zarządzania zmianą lub dokonywania zmiany”.