RPA
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Pretorii.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Republiki Południowej Afryki zachowanie szczególnej ostrożności.
Na terytorium całego kraju, w tym w głównych miastach, odnotowuje się wysoką liczbę brutalnych napadów rabunkowych, morderstw i gwałtów. Dochodzi również do porwań. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.
W RPA występuje zagrożenie terroryzmem. W ostatnich latach dokonano zatrzymań osób powiązanych z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport: TAK
- Paszport tymczasowy: NIE
- Dowód osobisty: NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Ważność paszportu powinna być dłuższa o minimum 30 dni od planowanej /deklarowanej/ długości pobytu
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium RPA do 30 dni bez konieczności wyrobienia wizy.
Osoby udające się do RPA na pobyt dłuższy lub w celu podjęcia pracy muszą mieć wizę, którą można uzyskać w każdej placówce RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 3 miesiące. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale przy ubieganiu się o wizę oraz przy wjeździe może być wymagane okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej. W paszporcie muszą znajdować się co najmniej dwie strony przeznaczone na wizy, całkowicie wolne od wszelkich stempli, wiz itp. Brak wolnych stron w paszporcie powoduje odmowę wjazdu do RPA i bezwarunkowy powrót pasażera do miejsca, z którego rozpoczął podróż. Samowolne przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy powoduje wstemplowanie do paszportu zakazu wjazdu do RPA odpowiednio na rok, dwa lub pięć lat.
UWAGA: Wyjazd z RPA do kraju ościennego (np. Namibia, Mozambik, Lesotho, Botswana, itd.), a następnie powrót do RPA, jest wliczany przez tutejsze władze imigracyjne w okres 30 dni bezwizowego pobytu cudzoziemca w RPA i nie spowoduje uzyskania w ten sposób kolejnych 30 bezwizowych dni pobytu w RPA.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Nie. Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
W przypadku kiedy dziecko jedzie z osobą trzecią, wymagane są następujące dokumenty:
- kopia aktu urodzenia lub równoważnego dokumentu
- pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych
- kopia dokumentów identyfikacyjnych rodziców lub opiekunów prawnych
- dane kontaktowe do rodziców lub opiekunów prawnych
W przypadku wyrobienia wizy południowoafrykańskiej powyższe dokumenty nie są konieczne, gdyż są one sprawdzane w trakcie procesu wizowego.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe. Uznawane są polisy znanych międzynarodowych firm ubezpieczeniowych. Zachęcamy do wykupienia ubezpieczenia medycznego. Bez niego nie ma mowy o przyjęciu do szpitala, nawet w sytuacji zagrożenia życia.
Zdrowie
W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarzają AIDS i gruźlica, w tym odporne na leki odmiany MDR i XDR. Przypadki malarii zdarzają się na północnym wschodzie kraju (głównie na obszarze Parku Krugera, w prowincjach Limpopo, Mpumalanga i KwaZulu-Natal). W RPA występuje bilharcjoza, sporadycznie zdarzają się przypadki cholery.
Dostęp do opieki medycznej jest dobry, chociaż w niektórych słabiej rozwiniętych regionach jej poziom nie jest najwyższy. Na dość wysokim poziomie utrzymuje się prywatna służba zdrowia. Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 1500 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 2000-5000 ZAR, ale nawet drobne zabiegi diagnostyczne lub chirurgiczne ze znieczuleniem są bardzo kosztowne.
Pod podanym poniżej linkiem znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zasad importu, eksportu oraz przewożenia leków na własne potrzeby przez osoby przyjeżdżające do RPA: https://www.sahpra.org.za/wp-content/uploads/2020/04/2.-Guidelines-for-importation-and-exportation-of-medicines.pdf
Miejscowe przepisy regulują możliwość przywiezienia na własne potrzeby specjalistycznych lekarstw przez osoby fizyczne odwiedzające RPA, pod warunkiem posiadania imiennego przepisu od lekarza specjalisty oraz w ilościach zapewniających dostęp do lekarstwa przez okres 1 miesiąca.
Ponieważ nie wszystkie lekarstwa dopuszczone w Polsce są dopuszczone również do obiegu w RPA sugerujemy każdorazowy kontakt z Ambasadą RPA w Warszawie w celu potwierdzenia iż konkretne lekarstwo (w szczególności zawierające substancje odurzające lub psychotropowe ) nie wymaga specjalnego zezwolenia przed przywiezieniem.
Informacje dla kierowców
Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski lub afrikaans. Obowiązuje ruch lewostronny. Autostrady i drogi szybkiego ruchu utrzymane są w dobrym stanie, jednak liczba wypadków drogowych jest alarmująco wysoka, głównie ze względu na zły stan techniczny pojazdów oraz brawurę i słabe umiejętności kierowców. Należy zwracać uwagę na ograniczenia prędkości oraz specyficzne znaki drogowe wskazujących na zagrożenie rabunkowe (kamienie na drodze, atakowanie samochodów na skrzyżowaniach). Zaleca się blokowanie drzwi samochodów i zachowanie szczególnej ostrożności przy zjazdach z autostrad, skrzyżowaniach ze światłami, gdzie często dochodzi do napadów.
Cło
Cudzoziemiec przebywający w RPA czasowo może wymienić i wywieźć z tego kraju jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe oraz wartości legalnie uzyskanych zarobków. Służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia nieudokumentowanych dewiz.
Należy podkreślić, że do RPA nie wolno wwozić żadnych produktów żywnościowych (jest skrupulatnie sprawdzane na lotniskach) oraz więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów. Przy wyjeździe z RPA turysta może ubiegać się o zwrot podatku VAT, pod warunkiem że kwota pojedynczego zakupu (rachunku) przekroczyła 250 ZAR. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.
Przydatne informacje
Powszechnie, jedynie z wyjątkami polegającymi na ograniczeniach technicznych, akceptowane są karty płatnicze wydane przez polskie banki.
W RPA – oprócz Kapsztadu – nie funkcjonuje komunikacja miejska. Mini-busy używane przez miejscową ludność są niebezpieczne.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.