Intensyfikacja współpracy Polski i RPA na rzecz zrównoważonej przyszłości – seminarium dotyczące podsumowanie trzech dekad stosunków dyplomatycznych Polski z RPA
22.09.2022
W dniu 22.09.2022 r. odbyła się w Johannesburgu konferencja pt. „Intensyfikacja współpracy Polski i RPA na rzecz zrównoważonej przyszłości”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Pretorii we współpracy z południowoafrykańską organizacją pozarządową think tank - South African Institute of International Relations (SAIIA), Ministerstwem Stosunków Międzynarodowych i Współpracy (DIRCO), Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Uniwersytetem Witwatersrand.
Celem wydarzenia było upamiętnienie nawiązania i podsumowanie trzech dekad stosunków dyplomatycznych Polski z RPA oraz współpracy w kontekście politycznym, ekonomicznym, naukowym i pomocy rozwojowej. Konferencja była także forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w istotnych kwestiach, jak np. dalsze wzmocnienie współpracy pomiędzy Polską i RPA oraz wyzwania stojące w chwili obecnej przed naszymi państwami, a także całym światem. Konferencja została zorganizowana w formie hybrydowej. Odbiorcami wydarzenia byli przedstawiciele władz lokalnych, organizacji rządowych, środowisk opiniotwórczych, akademickich, studenci i media.
Konferencja była moderowana przez Kierownika Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Jarosława Spyrę. Zebranych uczestników powitała Dyrektor Generalna SAIIA Elizabeth Sidiropoulos. Słowo wstępne wygłosił Ambasador Andrzej Kanthak. Wspomniał, że Republika Południowa Afryki jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski w Afryce. Pod względem poziomu wymiany handlowej RPA jest największym partnerem Polski na kontynencie afrykańskim. RPA na tle partnerów afrykańskich wyróżnia się również skalą inwestycji w naszym kraju. Podkreślił, że jak na razie skala polskich inwestycji w RPA jest wciąż niewielka i w tej dziedzinie widzimy ogromne pole do współpracy. Następnie głos zabrała Dyrektor Naczelna Departamentu Europy Środkowej w Ministerstwie Stosunków Międzynarodowych i Współpracy RPA Phumzile Mazibuko. Dyrektor przypomniała historię bohaterskiej misji wojskowej południowoafrykańskich lotników niosących pomoc oblężonej Warszawie w czasie Powstania Warszawskiego, a także grupy polskich uchodźców, osieroconych dzieci, które znalazły schronienie w Południowej Afryce w czasie II wojny światowej. Dyrektor Mazibuko dziękowała również za wsparcie udzielane przez Polskę w okresie walk narodowowyzwoleńczych i za potępienie apartheidu. Dyrektor Mazibuko nawiązała do owocnej współpracy pomiędzy naszymi krajami, wizyt państwowych na wysokim szczeblu i konsultacji politycznych. Dr Jędrzej Czerep z PISM wygłosił odczyt na temat: „Polska i RPA - równoległe historie - wspólna przyszłość”. Mówił o podobieństwach w polskiej i południowoafrykańskiej przeszłości, kampaniach organizowanych w Polsce przeciwko apartheidowi. Mówił także o przyszłości relacji Polska – RPA. Kolejny mówca, Dyrektor Generalna SAIIA Elizabeth Sidiropoulos wygłosiła odczyt na temat: „Partnerstwo w niespokojnych czasach: stosunki dwustronne jako podstawa do stawienia czoła globalnym wyzwaniom”. Po konferencji wywiązała się ożywiona dyskusja pomiędzy uczestnikami. Wydarzenie wzbudziło olbrzymie zainteresowanie.
Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii