W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Wszystkich Świętych w RPA

01.11.2021

Dzień Wszystkich Świętych przypadający na 1 listopada jest jednym z najważniejszych świąt katolickich. To wyjątkowy okres zadumy i refleksji. Tego dnia miliony Polaków odwiedzają groby najbliższych, zapalając znicze i wspominają swoich krewnych i znajomych. W tym czasie pamiętamy również o tych, których groby na co dzień są zapomniane przez innych. Wspominamy jednocześnie wybitnych Polaków, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój kultury i dziedzictwa naszego kraju. Pamiętamy o wybitnych pisarzach, sportowcach, aktorach, dyplomatach, ale przede wszystkim o tych, którzy walczyli za Ojczyznę.

Obchody Dnia Wszystkich Świętych w RPA 2021

W  Johannesburgu, w polskiej sekcji na cmentarzu Westpark, odbyły się uroczyste obchody Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. Mszę św. za zmarłych rodaków, którzy swoje życie poświęcili naszej Ojczyźnie odprawił ksiądz Radosław Szymoniak. W obchodach wzięli udział licznie zgromadzeni przedstawiciele lokalnej Polonii oraz Ambasady RP w Pretorii: Kierownik Wydz. Polityczno-Ekonomicznego Jarosław Spyra i Konsul RP Michał Gierwatowski. Polscy dyplomaci złożyli kwiaty na grobie polskiego dyplomaty Stanisława Łepkowskiego, który pochowany jest w Pretorii na cmentarzu Rebecca Street.

Stanisław Łepkowski - prawnik i dyplomata, wstąpił do służby dyplomatycznej II Rzeczypospolitej w 1919 roku. Początkowo pełnił funkcję drugiego sekretarza w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, i następnie w konsulacie RP w Chicago. W 1920 roku został skierowany do Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa, gdzie przez pewien okres był adiutantem Józefa Piłsudskiego. W 1923 r. został przydzielony do Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku jako sekretarz legacyjny, następnie w tej samej funkcji w Poselstwie RP w Moskwie. W latach 1926-27 był zastępcą naczelnika wydziału w Departamencie Polityczno-Ekonomicznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  W 1927 r. został awansowany na radcę poselstwa I kl., a następnie na radcę ambasady w Waszyngtonie. W latach 1931-1936 był posłem RP w Budapeszcie.  W latach 1936-1939 był szefem Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, a następnie do października 1940 r. Władysława Raczkiewicza. W listopadzie 1940 r. pełnił funkcję konsula generalnego RP w Pretorii.  Po wojnie pozostał w Związku Południowej Afryki, gdzie zmarł w 1961 roku. Stanisław Łepkowski był ceniony za swoją kompetencję, profesjonalizm i lojalność. Został uhonorowany szeregiem polskich i zagranicznych odznaczeń: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej (Francja), Krzyżem Kawalerskim Orderu Świętego Sawy (Jugosławia) oraz Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi (Węgry).

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}