W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w RPA

27.01.2021

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzimy w dniu 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. W tym dniu na całym świecie odbywają się liczne wydarzenia upamiętniające to święto. Tegoroczne obchody Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu z uwagi na pandemię koronawirusa miały przede wszystkim wirtualny charakter.

76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W Republice Południowej Afryki odbyło się webinarium zorganizowane przez Południowoafrykańską Fundację Holokaustu i Ludobójstwa (The South African Holocaust & Genocide Foundation) we współpracy z Fundacją Rosa Luxemburg i Ośrodkiem Informacji ONZ w Pretorii.  Moderatorem wydarzenia była Tali Nates, dyrektor Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk akademickich, opiniotwórczych, korpusu dyplomatycznego, diaspory polskiej i żydowskiej, oraz Ambasady RP w Pretorii.

Honorowymi gośćmi webinarium byli Świadkowie Historii, urodzeni w Polsce: Pinchas Gutter, Ella Blumenthal i Miriam Lichterman, którzy doświadczyli okrucieństw II wojny światowej, grozy getta i obozów koncentracyjnych, nieludzkiego traktowania, głodu i strachu.  Po zakończeniu działań wojennych przyjechali do Południowej Afryki i rozpoczęli nowe życie, dając jednocześnie świadectwo tragicznym losom narodu, przypominając o mrocznej stronie ludzkiej natury oraz udzielając przestrogi dla wszystkich, aby tragedia obozów koncentracyjnych i wojny nigdy więcej się nie powtórzyła.

W webinarium zabrali głos m.in.: Ambasador Niemiec w RPA, dr. Martin Schäfer, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Pretorii, Masimba Tafirenyika, profesor nadzwyczajny na Wydziale Antropologii UCLA, prof. Aomar Boum oraz zaprezentowane zostało przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ, António Guterresa.  Ambasador Niemiec w swojej wypowiedzi przestrzegał przed narastającym antysemityzmem, rasizmem i faszyzmem. Wyraził zaniepokojenie, że ludzkość niczego się nie nauczyła i nie wyciągnęła wniosków z historii. Ambasador podkreślił, że wciąż zadaje sobie pytanie, na które nie znajduje odpowiedzi: jak naród, który był dumny ze swoich wartości i kultury, mógł dopuścić się tak strasznych działań i ludobójstwa? We wszystkich wypowiedziach przewijała się również tematyka związana z globalnymi problemami współczesnego świata, zwłaszcza pandemią koronawirusa, która staje się kolejną okazją do prześladowania mniejszości, nierównego traktowania i niesprawiedliwości. Prof. Aomar Boum przybliżył nieznaną historię obozów koncentracyjnych  i obozów przymusowej pracy zakładanych przez kolaboracyjny rząd Vichy na terenie ówczesnych francuskich kolonii zamorskich w północnej Afryce. W obozach przetrzymywano uchodźców, w tym żydowskiego pochodzenia, uciekających z ogarniętych wojną państw europejskich, cudzoziemców, którzy przybyli do francuskich kolonii w północnej Afryce przed 1940 r. oraz alianckich jeńców wojennych.

Podczas webinarium symbolicznie zapalono świece na znak solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.

 

{"register":{"columns":[]}}