W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy „Seeing Auschwitz” w Johannesburgu

14.11.2022

W niedzielę 13.11.2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Seeing Auschwitz” w Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu (JH&GC). Wystawa została zorganizowana z inicjatywy JH&GC we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, Ambasadą Niemiec, Ambasadą Izraela, Ambasadą Austrii oraz Fundacją Rosa Luxemburg.

Otwarcie wystawy „Seeing Auschwitz” w Johannesburgu

Wydarzenie było moderowane przez Mduduzi Ntuli, okolicznościowe przemówienia wygłosili Ambasador Izraela Eli Belotsercovsky, Ambasador Niemiec Andreas Peschke, Ambasador RP Andrzej Kanthak, zastępca Ambasadora Austrii Oliver Gruenbacher, przewodniczący JH&GC Michael Katz, producent filmowy i dyrektor organizacji „Marsz pamięci i nadziei” w Austrii, Iris Singer, oraz założycielka i dyrektor JH&GC Tali Nates. Mówcy nawiązywali zarówno do tragicznego bilansu II wojny światowej i genezy powstania obozu koncentracyjnego Auschwitz, największego centrum eksterminacji w dziejach ludzkości, tragicznego losu skazanych, ale zastanawiali się również nad źródłem Holokaustu, jakie postawy doprowadziły do masowego ludobójstwa. Starano się dociec co spowodowało, że normalni z pozoru ludzie dopuścili się masowej zbrodni? Wyrażano również niepokój, że odradzający się antysemityzm, stereotypy, uprzedzenia i mowa nienawiści mogą doprowadzić do kolejnego Holokaustu. Wspomniano wojnę w Ukrainie oraz masowe ludobójstwa jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze w Ukrainie.

Ambasador Andrzej Kanthak mówił o pojawiających się coraz częściej tendencjach negowania Holokaustu i zniekształcaniu prawdy historycznej o tym wydarzeniu. Ambasador zwrócił uwagę uczestników wydarzenia na krzywdzące i bolesne dla narodu polskiego trendy do przypisywania Polsce odpowiedzialności za zbrodnie dokonane w okresie II wojny światowej. Jednym z ich przejawów jest określanie obozów koncentracyjnych utworzonych przez Nazistowskie Niemcy na terenie okupowanej w czasie II wojny światowej Polski „polskimi obozami śmierci”-błędnych kodów pamięci i konieczności ich zwalczania.

Wystawa „Seeing Auschwitz” została stworzona przez hiszpańską firmę Musealia wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce, ONZ, UNESCO i organizacją Centro Sefarad-Israel. Wystawa prezentuje zbiór ponad 100 unikalnych fotografii wykonanych przez oprawców i wyzwolicieli, rysunków ofiar i ocalałych i świadectw ocalonych, z których każda w zasadniczy sposób rzuca światło na ludzi i sceny, które miały miejsce za drutami i murami KL Auschwitz, dostarczając niezachwianych fotograficznych dowodów zbrodni popełnionych podczas Holokaustu.

Ogromna kolekcja zdjęć pochodzi z różnych źródeł, w tym zdjęć lotniczych obozów, z których wiele zostało wykonanych przez 60. eskadrę południowoafrykańskich sił powietrznych, jedną z wiodących jednostek fotograficznych działających w Europie podczas II wojny światowej. Na wystawę składa się również dokumentacja procesu deportacji i „codzienności” w Auschwitz oraz wgląd w życie przed wojną i przed uwięzieniem w obozach koncentracyjnych.

W otwarciu wystawy wzięli udział świadkowie Holokaustu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, środowisk opiniotwórczych i biznesowych, media i diaspora żydowska.  Wystawa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie i przyciągnęła licznych odbiorców. 

Wystawę będzie można oglądać w JH&GC przez kolejne 4 miesiące, a następnie zostanie zaprezentowana w Durbanie i Kapsztadzie.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, wstrząsającej wizualnej podróży przez zbrodnie, które naziści próbowali ukryć.

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/ Ambasada RP w Pretorii

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}