Otwarcie wystawy „Seeing Auschwitz” w Johannesburgu
14.11.2022
W niedzielę 13.11.2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Seeing Auschwitz” w Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu (JH&GC). Wystawa została zorganizowana z inicjatywy JH&GC we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, Ambasadą Niemiec, Ambasadą Izraela, Ambasadą Austrii oraz Fundacją Rosa Luxemburg.
Wydarzenie było moderowane przez Mduduzi Ntuli, okolicznościowe przemówienia wygłosili Ambasador Izraela Eli Belotsercovsky, Ambasador Niemiec Andreas Peschke, Ambasador RP Andrzej Kanthak, zastępca Ambasadora Austrii Oliver Gruenbacher, przewodniczący JH&GC Michael Katz, producent filmowy i dyrektor organizacji „Marsz pamięci i nadziei” w Austrii, Iris Singer, oraz założycielka i dyrektor JH&GC Tali Nates. Mówcy nawiązywali zarówno do tragicznego bilansu II wojny światowej i genezy powstania obozu koncentracyjnego Auschwitz, największego centrum eksterminacji w dziejach ludzkości, tragicznego losu skazanych, ale zastanawiali się również nad źródłem Holokaustu, jakie postawy doprowadziły do masowego ludobójstwa. Starano się dociec co spowodowało, że normalni z pozoru ludzie dopuścili się masowej zbrodni? Wyrażano również niepokój, że odradzający się antysemityzm, stereotypy, uprzedzenia i mowa nienawiści mogą doprowadzić do kolejnego Holokaustu. Wspomniano wojnę w Ukrainie oraz masowe ludobójstwa jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze w Ukrainie.
Ambasador Andrzej Kanthak mówił o pojawiających się coraz częściej tendencjach negowania Holokaustu i zniekształcaniu prawdy historycznej o tym wydarzeniu. Ambasador zwrócił uwagę uczestników wydarzenia na krzywdzące i bolesne dla narodu polskiego trendy do przypisywania Polsce odpowiedzialności za zbrodnie dokonane w okresie II wojny światowej. Jednym z ich przejawów jest określanie obozów koncentracyjnych utworzonych przez Nazistowskie Niemcy na terenie okupowanej w czasie II wojny światowej Polski „polskimi obozami śmierci”-błędnych kodów pamięci i konieczności ich zwalczania.
Wystawa „Seeing Auschwitz” została stworzona przez hiszpańską firmę Musealia wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce, ONZ, UNESCO i organizacją Centro Sefarad-Israel. Wystawa prezentuje zbiór ponad 100 unikalnych fotografii wykonanych przez oprawców i wyzwolicieli, rysunków ofiar i ocalałych i świadectw ocalonych, z których każda w zasadniczy sposób rzuca światło na ludzi i sceny, które miały miejsce za drutami i murami KL Auschwitz, dostarczając niezachwianych fotograficznych dowodów zbrodni popełnionych podczas Holokaustu.
Ogromna kolekcja zdjęć pochodzi z różnych źródeł, w tym zdjęć lotniczych obozów, z których wiele zostało wykonanych przez 60. eskadrę południowoafrykańskich sił powietrznych, jedną z wiodących jednostek fotograficznych działających w Europie podczas II wojny światowej. Na wystawę składa się również dokumentacja procesu deportacji i „codzienności” w Auschwitz oraz wgląd w życie przed wojną i przed uwięzieniem w obozach koncentracyjnych.
W otwarciu wystawy wzięli udział świadkowie Holokaustu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, środowisk opiniotwórczych i biznesowych, media i diaspora żydowska. Wystawa wzbudziła bardzo duże zainteresowanie i przyciągnęła licznych odbiorców.
Wystawę będzie można oglądać w JH&GC przez kolejne 4 miesiące, a następnie zostanie zaprezentowana w Durbanie i Kapsztadzie.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, wstrząsającej wizualnej podróży przez zbrodnie, które naziści próbowali ukryć.
Zdjęcia: Grażyna Koornhof/ Ambasada RP w Pretorii