W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Południowa Afryka - na obrzeżach polskości” - 9. edycja konferencji historycznej Polska – RPA

27.11.2022

W dniu 27 listopada 2022 r. odbyła się w Johannesburgu 9. edycja konferencji historyczna Polska – RPA. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Związek Sybiraków w Republice Południowej Afryki we współpracy z Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu, Ambasadą RP w Pretorii oraz Ambasadą Ukrainy w Pretorii.

9. edycja konferencji historyczna Polska – RPA

Tematem tegorocznej edycji konferencji było „Południowa Afryka – na obrzeżach polskości”.  Wydarzenie miało charakter hybrydowy. Słowo wstępne wygłosili Ambasador Ukrainy w RPA Liubov Abravitova, Kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Pretorii Jarosław Spyra, Stefan Szewczuk, przewodniczący Związku Sybiraków w RPA, Tali Nates, dyrektor JH&GC oraz dr Cobus Redemeyer, wykładowca uniwersytetu Sol Plaatje w Kimberley. Ambasador Ukrainy wyraziła głęboką wdzięczność  Polsce i całemu polskiemu społeczeństwu za wsparcie dla suwerenności Ukrainy, integralności terytorialnej, a także dla ukraińskich uchodźców. Kierownik Wydziału Politycznego Ambasady RP w Pretorii wyraził szacunek dla narodu ukraińskiego za niezwykłe bohaterstwo, z jakim broni swojej ojczyzny, a także zapewnił o wsparciu ze strony Polski, do ostatniego dnia ich walki.

Dr Wanda Chunnett i dr Marta Nowakowska wygłosiły referaty na temat polskich uchodźców, którzy od podstaw budowali swoją tożsamość w nowym kraju. Dr. Chunnett omówiła charakterystykę polskich uchodźców - przedsiębiorców, którzy założyli firmy w RPA. Prezentacja dr. Chunnett stanowiła wkład w debatę na temat wartości tworzonej przez migrujących przedsiębiorców w rozwijających się gospodarkach. Dr Marta Nowakowska mówiła o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, a także nakreśliła kwestie dotyczące tożsamości Kresowian/Kresowców Polski międzywojennej.  Na zakończenie konferencji zaproszeni goście mogli zadawać pytania i dyskutować na temat kwestii poruszanych podczas konferencji.

Podczas II wojny światowej grupa 500 dzieci i ich opiekunów, Kresowian, którzy przeżyli wywózki na Syberię, znalazła bezpieczne schronienie w Oudtshoorn, w Afryce Południowej.  Ta grupa polskich dzieci z Oudtshoorn, uchodźców z ogarniętej wojną Polski, stworzyła trzon polskiej społeczności w Afryce Południowej.

Podczas konferencji zaprezentowana została, już po raz piąty, wystawa “Mamo, ja nie chcę wojny” - polsko-ukraiński projekt archiwalny. Przygotowane plansze przedstawiają rysunki dzieci - naocznych świadków wydarzeń z lat 1939-1945 w Polsce oraz obecnej wojny na Ukrainie.

 

Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}