W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premiera filmu “Santa Rosa: Odyseja w rytmie mariachi”

30.08.2021

W celu upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 września 2021 r., o godz. 19:00 (UTC/GMT +2 godziny) odbędzie się w Johannesburgu (RPA) premiera filmu “Santa Rosa: Odyseja w rytmie mariachi” w reżyserii Sławomira Grunberga.

Premiera filmu “Santa Rosa: Odyseja w rytmie mariachi” w reżyserii Sławomira Grunberga

Pokaz on-line zostanie zorganizowany przez Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, Polskim Stowarzyszeniem Sybiraków w Afryce oraz Uniwersytetem Sol Plaatje w ramach projektu historycznego Polska-RPA. Po filmie odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem pochodzącego z Polski reżysera Sławomira Grunberga, Stefana Szewczuka i Cobusa Rademeyera.

Film porusza kwestię polskich dzieci - ofiar sowieckich deportacji. W wyniku ewakuacji armii gen. Andersa z ZSRS w 1942 r. kilkadziesiąt tys. cywilów, w tym kilkanaście tys. dzieci trafiło do Iranu. Ale dla wielu był to tylko przystanek w dalszej drodze między kontynentami -  do Ameryki Pd., Afryki, a nawet do Australii. Tylko nieliczni powrócili po wojnie do Polski. W 1942 r. obozy dla polskich cywilnych uchodźców w Iranie zorganizowano w Teheranie, Ahwadzie oraz Isfahanie. W tym ostatnim mieście zorganizowano ośrodek dla ok. 2,6 tys. dzieci, głównie sierot i półsierot. Część z nich zmarło na skutek chorób i ciężkich warunków bytowych w ZSRS.

Persja nie była jedynym krajem, w których powstały ośrodki dla polskich dzieci-tułaczy. Rząd Polski na Uchodźstwie zaapelował do Ligi Narodów o pomoc ewakuowanym dzieciom. Na apel odpowiedziały Indie, Liban, Meksyk, Nowa Zelandia i Związek Południowej Afryki (obecnie RPA).

W 1943 r. dwa transporty (1500 uchodźców, w tym liczna grupa dzieci) trafiła do Santa Rosa w Meksyku. W opiece nad dziećmi pomoc niosły polskie zakonnice, siostry felicjanki z Chicago. Po zakończeniu wojny wychowankowie ośrodka trafili do USA, Kanady i innych krajów świata.

W kwietniu 1943 r. na zaproszenie premiera Unii Południowej Afryki (obecnie RPA), marszałka polnego Jana Smutsa grupa 500 polskich dzieci dotarła do Oudtshoorn. Zakwaterowano je w barakach na terenie obozu wojskowego. Powstała tam polska szkoła.

Serdecznie zapraszamy na projekcję tego poruszającego filmu i na dyskusję, podczas której przybliżona zostanie historia dzieci, które znalazły schronienie w Oudtshoorn i ich historie porównywane z tymi z Santa Rosa.

Ilość miejsc jest ograniczona.  Zapraszamy do rejestracji: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZ0odO-rrTMrHdRlZmEBrkXFUKdemOzKV78t

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}