W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie poświęcone polsko – południowoafrykańskiej współpracy naukowej w obszarze nauk farmaceutycznych

03.10.2022

3 października 2022 r. Ambasador RP Andrzej Kanthak przyjął dr hab. Piotra Lulińskiego, Prodziekana Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który przebywał w Republice Południowej Afryki, w związku z realizacją projektu naukowego finansowanego przez National Research Foundation – południowoafrykańską agencję, powołaną do wspierania działalności naukowej.

Spotkanie Ambasadora Andrzeja Kanthaka z dr. hab. Piotrem Lulińskim

Kilkuletnia współpraca naukowa pomiędzy Wydziałem Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a Wydziałem Farmaceutycznym Rhodes University w Makhanda (Grahamstown, Eastern Cape) w obszarze nauk farmaceutycznych jest jednym z przykładów internacjonalizacji badań i wymiany myśli naukowej pomiędzy badaczami z różnych, często odległych geograficznie, rejonów świata.

Owocem współpracy pomiędzy wspomnianymi ośrodkami naukowymi było przyznanie finansowania przez National Research Foundation dla projektu zatytułowanego: „Molecularly imprinted polymers: lamotrigine nasal delivery system”, którego celem jest zaprojektowanie i weryfikacja możliwości zastosowania nowego polimerowego nośnika leku do podania donosowego. Kierownikiem projektu jest prof. Sandile Khamanga, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Rhodes University, zaś wykonawcą części zadań projektu jest grupa badawcza dr hab. Piotra Lulińskiego.

Podczas spotkania dr hab. P. Luliński przekazał Ambasadorowi A. Kanthakowi szczegółowe informacje dotyczące założeń projektu, jego realizacji oraz stopnia zaawansowania badań, a także perspektyw intensyfikacji współpracy naukowej pomiędzy oboma instytucjami oraz dalszych możliwości w pozyskiwaniu funduszy na wspólne projekty naukowe.

W rozmowie poruszono też bardziej ogólne tematy związane ze współpracą naukową pomiędzy ośrodkami akademickimi z Polski i Republiki Południowej Afryki, rozwojem współpracy i realizacją projektów instytucjonalnych, a także stymulacją mobilności naukowców. Zwrócono też uwagę na bariery, które mogą utrudniać współpracę naukową pomiędzy oboma krajami.

W podsumowaniu spotkania stwierdzono, że wysoki potencjał naukowy polskich ośrodków badawczych jest atutem w nawiązywaniu współpracy badawczej z ośrodkami zagranicznymi z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Wyrażono nadzieję, że kontakty badawcze z instytucjami z RPA również będą kontynuowane, co pozwoli na realizację w przyszłości kolejnych projektów.

 

Zdjęcie: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}