„Symbolika Auschwitz” - wykład Pawła Sawickiego w Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu
02.03.2023
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzięki nieustającym staraniom byłych więźniów, w 1947 roku, w miejscu byłego kompleksu obozowego, zostało utworzone Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dziś Auschwitz jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Holokaustu i miejscem ludobójstwa na świecie.
W dniu 02.03.2023 r. w Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu odbyła się interesująca prelekcja Pawła Sawickiego na temat symboliki i znaczenia KL Auschwitz, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy Ambasady RP w Pretorii, Centrum Holokaustu i Ludobójstwa W Johannesburgu, Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Fundacji Rosa Luxemburg Stiftung. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, diaspory polskiej i żydowskiej, mieszkańcy Johannesburga. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła m.in. Tali Nates, dyrektor Centrum oraz Marta Gutkowska, konsul Ambasady RP w Pretorii.
Dzięki prezentacji P. Sawickiego, uczestnicy wydarzenia mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat Zagłady oraz historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Kiedy dziś mówimy o Auschwitz jako miejscu pamięci, musimy pamiętać, że jest to miejsce, w którym współistnieje wiele różnych poziomów świadomości, pamięci i wspomnień. Wynika to z bardzo złożonej historii byłego niemieckiego obozu nazistowskiego. Początkowo więźniami i ofiarami obozu byli Polacy. Wśród jego więźniów byli także Żydzi, Romowie, jeńcy radzieccy oraz więźniowie innych narodowości i mniejszości. Od 1942 r. obóz stał się jednym z miejsc zagłady europejskich Żydów i Romów. Większość Żydów deportowanych do Auschwitz zaraz po przywiezieniu została zamordowana w komorach gazowych. Paweł Sawicki mówił także o badaniach historyków Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, które dotyczą kluczowych aspektów rozwoju obozu i jego dwóch funkcji: obozu koncentracyjnego i centrum zagłady. Prelegent wspomniał o nieustającym staraniach Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, aby zachować to miejsce jako pomnik historii i edukować przyszłe pokolenia o niebezpieczeństwach związanych z nienawistnymi ideologiami i potrzebie odpowiedzialności moralnej. Sawicki omówił również wyzwania mediów społecznościowych i nowych technologii w pracy Muzeum.
Paweł Sawicki jest rzecznikiem prasowym i edukatorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odpowiada za media społecznościowe Muzeum i jest koordynatorem projektu wystawy „Auschwitz: nie tak dawno, nie tak daleko”.
Po prelekcji odbyła się ożywiona dyskusja pomiędzy uczestnikami wydarzenia.
Zdjęcia: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii