W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tali Nates odznaczona Austriacką Nagrodą Pamięci o Holokauście

29.10.2021

Andrzej Kanthak, Ambasador RP w RPA wziął udział w uroczystości wręczenia Austriackiej Nagrody Pamięci o Holokauście (AHMA) dyrektorce i założycielce Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu, Tali Nates.

Tali Nates odznaczona Austriacką Nagrodą Pamięci o Holokauście. Na zdjęciu Tali Nates i Ambasador RP Andrzej Kanthak

Austriacka Nagroda Pamięci o Holokauście została ufundowana w roku 2006 przez Austriackie Stowarzyszenie Służby za Granicą. Jest corocznie przyznawana osobie lub instytucji, która podjęła szczególne wysiłki na rzecz pamięci o Holokauście. AHMA służy jako symbol walki z rasizmem i jednocześnie upamiętnia ofiary Holokaustu. W 2011 roku nagroda została przyznana Centrum Żydowskiemu w Oświęcimiu w Polsce.

Podczas uroczystości zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz odbył się kameralny koncert w wykonaniu solistki Leigh Nudelman Sussman (śpiew) przy akompaniamencie pochodzącego z Polski pianisty Avi Kanara. Nagrodę AHMA wręczył Tali Nates dr Johann Brieger, Ambasador Austrii w RPA.

W uroczystościach wzięli udział m. in. ambasadorzy: Austrii, Japonii, Niemiec i Polski.

Tali Nates, założycielka i dyrektor Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu oraz przewodnicząca Fundacji Holokaustu i Ludobójstwa RPA została uznana w 2010 roku przez południowoafrykański tygodnik Mail & Guardian za jedną ze 100 najbardziej godnych uwagi kobiet w RPA. Jest często zapraszana przez zagraniczne instytucje i organizacje do prowadzenia wykładów na temat edukacji o Holokauście, zapobiegania ludobójstwu, pojednania i praw człowieka. Bierze udział w licznych konferencjach międzynarodowych, w tym w ONZ. Tali Nates pochodzi z rodziny ocalałych z Holokaustu.  Jej ojciec i wujek zostali uratowani od zagłady przez Oskara Schindlera (Lista Schindlera).

Tali Nates i Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu cyklicznie współpracują z Ambasadą RP w Pretorii przy realizacji wielu przedsięwzięć: wystaw, projekcji filmów, prelekcji i wykładów.  Obecnie w Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu można zobaczyć zorganizowaną we współpracy z polską placówką wystawę „Gusen. Granit i śmierć. Pamięć i zapomnienie” poświęconą historii kompleksu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych usytuowanych w pobliżu miejscowości Mauthausen, na terenie zaanektowanej przez Nazistów Austrii.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}