W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości upamiętniające Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w RPA

27.01.2020

Z inicjatywy Centrum Holocaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu i we współpracy z Fundacją Rosa Luxemburg i Ambasadą Izraela w Pretorii zorganizowane zostały w dniu 27 stycznia 2020 r. uroczyste obchody upamiętniające Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

Obchody upamiętniające Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w RPA

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji rządowych, misji dyplomatycznych, w tym Ambasady RP w Pretorii, środowisk akademickich i opiniotwórczych, diaspory żydowskiej, media a także najważniejsi goście – Świadkowie Zagłady oraz ich rodziny.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów, przewijającym się we wszystkich przemówieniach, był apel o zachowanie pamięci dla przyszłych pokoleń i szerzenie wiedzy o Holokauście, a także o nie pozostawanie obojętnym wobec tragizmu wydarzeń i niewyobrażalnych zbrodni jakie miały miejsce podczas II wojny światowej.

Podczas uroczystości, Ambasador Izraela w RPA Lior Keinan, wręczył nagrodę Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, rodzinie Rinske van den Brink, której pochodzący z Holandii  przodkowie, z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

Świadkowie Zagłady oraz przedstawiciel rodziny Rinske van den Brink zapalili świece na znak solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.

Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest były obóz KL Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło  dzień 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia obozu, Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W tym szczególnym dniu ważne staje się także podkreślenie znaczenia oświadczenia biskupów Europy, którzy zwracają się do wszystkich narodów świata z wezwaniem  „W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć”.  Nigdy więcej!

 

 

Zdjęcie: Grażyna Koornhof/Ambasada RP w Pretorii

{"register":{"columns":[]}}