W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VII edycja Nagrody im. Benedykta Polaka

23.10.2021

W sobotę 23 października 2021 r w godz. 16:00 – 21:00, w Sali Balowej Zamku w Łańcucie zostały po raz siódmy wręczone nagrody im. Benedykta Polaka. Przy tej okazji odbyło się sympozjum n/t „Polskie prace badawcze i eksploracyjne w kontekście międzynarodowym – Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka 2021”.

Laureatka Nagrody im. Benedykta Polaka, dr hab. Hacer Topaktaş Üstüner
Fot. serwis prasowy Muzeum na Zamku w Łańcucie

Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana jest corocznie od 2015 roku dla dwóch osób, Polaka i cudzoziemca (w 2020 było to wyjątkowo trzech Laureatów, za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245 – 1247 odbył misję poselską do chana Mongołów i zostali przyjęci w ówczesnej stolicy Imperium, Karakorum. Wysłannicy ci przekazali następnie Europejczykom pierwszy, szczegółowy opis Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo.

Laureatami 7-ej edycji Nagrody zostali ex aequo Pani dr hab. Hacer Topaktaş Üstüner (Zakład Języka Polskiego, Uniwersytet w Stambule) i prof. David Frick (Dep. of Slavic languages and literatures, University of California, Berkeley).

Natomiast Laureatem Nagrody Głównej w kategorii dla obywatela polskiego został dr inż. Wojciech Kołątaj, znakomity konserwator zabytków, związany z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze.

Kapituła przyznała także Wyróżnienie Specjalne dla Pana mgr Macieja Grzelczyka (Uniwersytet Jagielloński), w uznaniu jego odkryć sztuki naskalnej na obszarze Tanzanii.

Udział w uroczystości i sympozjum był wyłącznie na podstawie zaproszeń imiennych, ze względu na pojemność Sali Balowej na Zamku, ograniczonej z powodów epidemicznych  do ok. 100 osób. Całość wydarzenia, w tym wszystkie wystąpienia uczestników sympozjum była dostępna na żywo w formie streaming na platformie youtube, i jest tam nadal do obejrzenia: http://theexplorersclubpolska.pl/2021/10/23/transmisja-na-zywo-z-zamku-w-lancucie-z-ceremonii-wreczenia-nagrod-im-benedykta-polaka/ .

Referentami  byli:
-   prof. Henryk Jankowski (UAM)
-   prof. Leszek Zasztowt (UW)
-   prof. Adam Łukaszewicz (UW)
-   prof. Andrzej Rozwadowski (UAM)
-   dr hab. Hacer Topaktaş Üstüner
-   prof. David Frick
-   dr inż. Wojciech Kołątaj
-   mgr Maciej Grzelczyk

W ceremonii wzięła udział p.  dr hab. Małgorzata Gawin, Wiceminister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, która odczytała list gratulacyjny Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego,  Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Paweł Grata, Pan Paweł Dowgier Konsul Honorowy Turcji w Krakowie, Pani Tsakhiur Urtnasan Konsul honorowy Mongolii w Krakowie, która odczytała list gratulacyjny JE Dorj Barkhas Ambasadora Mongolii w Polsce, Pan Jacek Magdoń Przewodniczący Komisji Łączności z Polakami Zagranicą Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Przedstawiciele Rady Miasta Włodzimierz Wołyński. Listy gratulacyjne przesłali także Pan Prezydent Andrzej Duda oraz JE Abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Reprezentowani byli także przedstawiciele mediów w tym Polskiego Radio SA które objęło patronat medialny nad uroczystością.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, ceremonia ta uzyskała Patronat Honorowy Pana Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, pulę nagród ufundował Pan Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, zaś sponsorami wydarzenia byli Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Grupa PZU. Wydarzenie jest też wspierane przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, który upowszechnił informację o Nagrodzie poprzez przedstawicielstwa RP za granicą. Warto w tym kontekście dodać, że dwoje z tegorocznych Laureatów, to właśnie osoby zgłoszone przez placówki dyplomatyczne: dr hab. Hacer Topaktaş Üstüner (przez Konsultat Generalny RP w Stambule) oraz mgr Maciej Grzelczyk (przez Ambasadę RP w Dar es Salam).

W drugiej  części ceremonii odbył  koncert muzyki kameralnej w wykonaniu zespołu ARSO Ensemble Filharmonii Podkarpackiej a następnie koktajl na cześć Laureatów, wydany przez Pana Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Prof. Mariusz Ziółkowski
Wiceprzewodniczący Kapituły
Nagrody im. Benedykta Polaka

{"register":{"columns":[]}}