W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinarium „Pamięć o Holokauście w Polsce”

20.01.2022

W dniu 20.01.2022 r. odbyło się wirtualne seminarium pod tytułem „Pamięć o Holokauście w Polsce” z udziałem dr. Edyty Gawron, kierowniczki Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Jakuba Nowakowskiego, dyrektora Muzeum Żydowskiego Galicja, Tomasza Kuncewicza, dyrektora Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu oraz Dariusza Popieli, olimpijczyka, aktywisty i założyciela fundacji Centrum.

Webinarium „Pamięć o Holokauście w Polsce”

Webinarium zostało zorganizowane w ramach cyklu wykładów „Muzea i pomniki Holokaustu na świecie” przez organizację Classrooms Without Borders, we współpracy z Tali Nates, założycielką i dyrektorką Centrum Ludobójstwa i Holokaustu w Johannesburgu, Maltz Museum of Jewish Heritage, Liberation 75 oraz USC Shoah Foundation. W ramach projektu eksperci starają się odpowiedzieć na pytania: czy, i jak świat zapamiętał Zagładę oraz w jaki sposób upamiętnia utracone istnienia ludzkie. Uczestnicy wydarzenia dyskutują na temat tożsamości kulturowej, odpowiedzialności wobec społeczności i podejmowania decyzji, a także sposobów, w jakie jednostki i narody reagowały, lub nie reagowały, na zbrodnie ludobójstwa.  Polscy prelegenci opowiadali o swojej pracy, wyzwaniach, realizowanych projektach i wystawach, które mają na celu zachowanie pamięci o Holokauście i jego ofiarach. Podkreślali, jak ważne jest przywrócenie pamięci o ofiarach Holokaustu, ich godności, gdzie liczą się „ludzie, nie liczby", konieczności  imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych zamieszkujących tereny Polski. Holokaust jest bolesną i tragiczną częścią historii współczesnej oraz tradycji europejskiej, którą musimy zrozumieć i chronić od zapomnienia.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}