W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Naruszenie praw pacjenta do uzyskania dostatecznie wczesnej informacji o odstąpieniu od leczenia

przykład naruszenia prawa pacjenta do informacji

 

Stan faktyczny: Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej odstąpił od leczenia pacjenta, zaś informację o tym fakcie przesłał listem poleconym. Pismo zostało dostarczone kilka dni po faktycznym odstąpieniu od leczenia.

Stanowisko Rzecznika: Rzecznik Praw Pacjenta ustalił, że doszło do naruszenia prawa pacjenta do dostatecznie wczesnej informacji o zamiarze odstąpienia przez lekarza od leczenia i wskazania możliwości uzyskania świadczenia zdrowotnego u innego lekarza lub przychodni udzielającej świadczeń zdrowotnych. Pacjent, nie posiadając informacji, że lekarz zaprzestał udzielania mu świadczeń zdrowotnych nie mógł odpowiednio wcześniej złożyć nowej deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, przez co został pozbawiony opieki lekarskiej.

Wnioski:

  • pacjent ma prawo dostatecznie wcześnie uzyskać informację, że lekarz odstępuje od leczenia. Niedopuszczalne jest przekazanie tej informacji w dniu faktycznego odstąpienia od leczenia;
  • jeśli lekarz decyduje się przekazać pacjentowi informację o odstąpieniu od leczenia za pośrednictwem operatora pocztowego, to wskazując w piśmie termin odstąpienia od leczenia jest zobowiązany uwzględniać czas jaki jest potrzeby na skuteczne doręczenie pisma
  • odstąpienie od leczenia przez jednego lekarza nie oznacza „skreślenia z listy pacjentów” w danej przychodni.

Naruszenie art. 10 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

{"register":{"columns":[]}}