Wiza typu D – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
WYDZIAŁ KONSULARNY AMBASADY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W RUMUNII
Aleea Alexandru nr 23, Sector 1
11821 Bucureşti
Numery telefonów (dni robocze 08:30-16:30):
(0040 21) 308 22 00
(0040 21) 308 22 46
Fax: (0040 21) 308 22 03
E-mail: bukareszt.wk@msz.gov.pl
Godziny obsługi interesantów:
Poniedziałek 09:00 - 13:00
Wtorek 09:00 – 13:00
Środa 09:00 - 13:00
Czwartek 09:00 - 13:00
Umawianie spotkań w sprawach wizowych odbywa się za pośrednctwem strony https://secure.e-konsulat.gov.pl/.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego o wizę krajową umów się w systemie e-konsulat.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.
UWAGA - Podczas rejestracji podaj pełne i autentyczne dane zawarte w przedkładanych dokumentach. Dane wpisywane do wniosku muszą być zgodne z danymi zawartymi w posiadanych dokumentach (także w zakresie pisowni).
Polnad. Business Harbour
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego, w ramach programu Poland. Business Harbour umów się w systemie e-konsulat.W zakładce MENU wybierz opcję „Wiza krajowa – P.BH zarejestruj formularz”.
W celu zarezerwowania terminu złożenia wniosku o wydanie wizy w rodzaju usługi wybierz „Wiza krajowa – P.BH”, wybierz termin wizyty, wypełnij wniosek wizowy, zapisz go i wydrukuj.
W punkcie 21. wniosku „Główny(-e) cel(-e) podróży” należy wybrać inny cel podróży oraz zamieścić adnotację „POLAND. BUSINESS HARBOUR”.
UWAGA - Podczas rejestracji podaj pełne i autentyczne dane zawarte w przedkładanych dokumentach. Dane wpisywane do wniosku muszą być zgodne z danymi zawartymi w posiadanych dokumentach (także w zakresie pisowni).
Wszystkie informacje, potwierdzenia, linki itp. są wysyłane automatycznie drogą elektroniczną na podany przez Ciebie adres e-mail.
W wyznaczonym terminie musisz przyjść do urzędu konsularnego z wydrukowanym formularzem wizowym oraz kompletem niezbędnych dokumentów wymienionych w zakładce "jakie dokumenty musisz zlożyć"
Aby zarezerwować termin złożenia wniosku o wydanie krajowej wizy w celu pracy należy:
- wejść na stronę e-konsulat.
- w zakładce MENU wybierz opcję „Wiza krajowa – zarejestruj formularz”, a następnie wybierz „Wiza krajowa – praca”, wypełnij wstępny wniosek wizowy zawierający podstawowe Twoje dane oraz dane dokumentu uprawniającego do podjęcia pracy w Polsce. Jeżeli wprowadzone dane są poprawne, otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do wypełnienia pełnego wniosku o wydanie wizy. Masz 48 godzin na wprowadzenie pełnego wniosku. Wypełnij wniosek, zapisz go i wydrukuj. Jeśli dane nie zostaną poprawnie zweryfikowane lub w ciągu 48 godzin nie zostanie wypełniony pełny wniosek, rejestracja zostanie anulowana;
- w przypadku gdy, chętnych jest więcej niż dostępnych miejsc, przydzielanie terminów wizyty nastąpi w drodze losowania elektronicznego. Po losowaniu otrzymasz informację o jego wynikach oraz:
- gdy Twój wniosek został wylosowany otrzymasz informację o terminie wizyty,
- gdy Twój wniosek nie został wylosowany w danej puli udostępnionych wizyt, przechodzi on do kolejnego losowania.
Pracownicy urzędów konsularnych nie mają możliwości ingerencji w proces losowania wniosków, którym zostanie przydzielony termin wizyty.
Wszystkie informacje, potwierdzenia, linki do wypełnienia wniosków są wysyłane automatycznie drogą elektroniczną na podany przez Ciebie adres e-mail.
W wyznaczonym/ustalonym terminie musisz przyjść do urzędu konsularnego z wydrukowanym formularzem wizowym, oryginałem zezwolenia na wykonywanie pracy oraz kompletem niezbędnych dokumentów wymienionych w kolejnym punkcie.
W celu zarezerwowania terminu złożenia wniosku o wydanie wizy w innym celu niż praca w rodzaju usługi wybierz „Wiza krajowa – inne” lub inną usługę właściwą dla Twojej sprawy, wybierz termin wizyty, wypełnij wniosek wizowy, zapisz go i wydrukuj.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
W przypadku wniosków o wizowych w celach innych niż podjęcie pracy w Polsce:
1. Formularz wizowy: poprawnie wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany podczas składania dokumentów w Wydziale Konsularnym i Polonii;
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Dofotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie
5. Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
6. Ważny dokument tożsamości potwierdzający legalne zamieszkanie w Rumunii.
7. Potwierdzenie posiadania środkowych finansowych (stan konta za ostanie 3 miesięce).
8. Dokumenty potwierdzające zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu ze wskazaniem ceny) oraz dokumenty potwierdzające plan podróży (np. wykupione bilety lub rezerwacje biletów ze wskazaniem ceny).
9. Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.
W przypadku wniosków o wizowych w ramach programu Poland. Business Harbour:
Osoby legitymujące się ważnym tytułem pobytowym w jednym z krajów Strefy Schengen, ważną wizą jednolitą (Schengen) lub krajową wydaną przez jeden z krajów Strefy Schengen co do zasady nie mogą aplikować o wizę.
Osoby te powinny udać się do Polski i tam zalegalizować swój pobyt.
Zasady ubiegania się o wizy dla poszczególnych grup branży IT
- Specjalista IT:
- W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają się indywidualnie o wizę z oznaczeniem „PBH” cudzoziemiec przedstawia:
- Formularz wizowy: poprawnie wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany. Podpisany podczas składania dokumentów w Wydziale Konsularnym i Polonii.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
- Ważny dokument tożsamości potwierdzający legalne zamieszkanie w Rumunii.
- Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Listę honorowanych ubezpieczycieli można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dotyczace-niezbednych-ubezpieczen.
- zaproszenie jednej z firm partnerskich (lista na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour), która okazała zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemca oraz jeden z dwóch oryginałów dokumentów (do wyboru):
- dokument potwierdzający posiadane wykształcenie techniczne - ICT (jeśli dokument jest opatrzony mokrą pieczęcią i odręcznym podpisem - wymagany jest papierowy oryginał) albo
- dokument potwierdzający min. roczne doświadczenie w branży technologii informacyjno-komunikacyjnych ((jeśli dokument jest opatrzony mokrą pieczęcią i odręcznym podpisem - wymagany jest papierowy oryginał).
- Startup:
- W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają się o wizę z oznaczeniem „PBH” z rekomendacją Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości cudzoziemiec przedstawia:
- Formularz wizowy: poprawnie wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany. Podpisany podczas składania dokumentów w Wydziale Konsularnym i Polonii.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
- Ważny dokument tożsamości potwierdzający legalne zamieszkanie w Rumunii.
- Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Listę honorowanych ubezpieczycieli można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dotyczace-niezbednych-ubezpieczen.
- informacja o zakwalifikowaniu do programu Poland Prize;
- Małe/średnie/duże przedsiębiorstwo (MŚP)
- W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają się o wizę z oznaczeniem „PBH” z rekomendacją Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu cudzoziemiec przedstawia:
- Formularz wizowy: poprawnie wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany. Podpisany podczas składania dokumentów w Wydziale Konsularnym i Polonii.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
- Ważny dokument tożsamości potwierdzający legalne zamieszkanie w Rumunii.
- Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Listę honorowanych ubezpieczycieli można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dotyczace-niezbednych-ubezpieczen.
- informacja o zakwalifikowaniu do programu przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
- Wizy dla członków rodziny uczestnika programu PBH
- W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają o wizę z oznaczeniem „PBH” jako małżonek/ka lub partner/partnerka uczestnika programu cudzoziemiec przedstawia:
- Formularz wizowy: poprawnie wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany. Podpisany podczas składania dokumentów w Wydziale Konsularnym i Polonii.
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
- Ważny dokument tożsamości potwierdzający legalne zamieszkanie w Rumunii.
- Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Listę honorowanych ubezpieczycieli można znaleźć pod adresem:https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dotyczace-niezbednych-ubezpieczen.
- Kopię aktu małżeństwa oraz oryginał (zalegalizowany/opatrzony klauzulą apostille jeśli jest to wymagane) do wglądu lub dokumenty poświadczające prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.
- W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają o wizę z oznaczeniem „PBH” w imieniu dzieci pozostających na utrzymaniu uczestnika programu cudzoziemiec przedstawia:
- Formularz wizowy: poprawnie wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany. Podpisany przez oboje rodziców (opiekunów prawnych) albo jedno z rodziców, jeżeli władza rodzicielska przysługuje wyłącznie temu rodzicowi. Jeżeli o wizę z adnotacją PBH aplikuje tylko jedno z rodziców/ opiekunów prawnych dziecka należy przedstawić pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę drugiego rodzica na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun prawny, należy to udokumentować przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica – załączyć kopie, udostępnić oryginały do wglądu;
- Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
- ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż 6 miesięcy,
- zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
- Paszport wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
- Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
- Ważny dokument tożsamości potwierdzający legalne zamieszkanie w Rumunii.
- Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Listę honorowanych ubezpieczycieli można znaleźć pod adresem:https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dotyczace-niezbednych-ubezpieczen.
- Kopię aktu urodzenia dziecka oraz oryginał (zalegalizowany/opatrzony klauzulą apostille jeśli jest to wymagane) do wglądu.
- Kopie stron w paszporcie rodziców, na których znajdują się dane osobowe i zdjęcie oraz oryginały do wglądu.
W przypadku wniosków o wizowych w celu podjęcia pracy w Polsce (lista sprawdzająca dodana poniżej):
1. Formularz wizowy: poprawnie wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany podczas składania dokumentów w Wydziale Konsularnym i Polonii wraz z prostym listem motywacyjnym aplikanta;
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie
5. Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
6. Ważny dokument tożsamości potwierdzający legalne zamieszkanie w Rumunii.
7. Potwierdzenie posiadania środkowych finansowych (preferowane zaświadczenie/ wydruk z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie aplikującego, za ostatnie 6 miesięcy).
8. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu) oraz plan podróży do Polski (np. wykupione bilety lub rezerwacje biletów ze wskazaniem ceny).
9. Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP, w szczególności oryginał i kopia dokumentu dot. pracy w Polsce (zezwolenie na pracę albo oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy albo zaświadczenie o wpisaniu wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej) oraz psimo od pracodawcy.
10. Kopia umowy o pracę lub innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie aplikującego w Rumunii.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
• Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę drugiego rodzica, jeżeli nie jest obecny przy przy składaniu wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica.
• Paszporty rodziców – oryginał i kopia.
• Akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
• Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego legalnego zamieszkania.
• Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
• Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
• Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.
• Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
• Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?
Opłata za opracowanie wniosku wizowego Schengen (A,C) wynosi 672 RON
Specjalne opłaty dla obywateli poszczególnych państw:
ALBANIA, ARMENIA, AZERBEJDZAN, BOŚNIA I HERCEGOWINA, CZARNOGÓRA, GRUZJA, MACEDONIA, MOŁDOWA, SERBIA:
Wszystkie wizy kategorii A,C (Schengen): 173,00 RON
Wizy kategorii D (polskie - krajowe): 672 RON
UKRAINA:
Wszystkie wizy kategorii A,C (Schengen): 173,00 RON
Wizy kategorii D (polskie - krajowe): bezpłatnie
Zwolnienia z opłat oraz zniżki przewidziane są dla określonych kategorii osób, zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych lub Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 23.04.2013 r. w sprawie opłat konsularnych.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu przy składaniu wniosku.
Akceptowane formy płatności: gotówka.
Jaki jest termin realizacji?
Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.
Jak odbierzesz dokumenty?
Dokumenty odbierane są osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby w godzinach pracy urzędu konsularnego.
Godziny obsługi interesantów:
Poniedziałek 09:00 - 15:00
Wtorek 09:00 – 15:00
Środa 09:00 - 15:00
Czwartek 09:00 - 15:00
Dokumenty można również odebrać za pośrednictwem kuriera. Wniosek o ich wysyłkę powinien być złożony w trakcie składania aplikacji wizowej. Aplikant zamawia i opłaca usługi firmy kurierskiej. Dokumenty mogą być wysłane na rumuński adres wskazany we wniosku wizowym.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Należy złożyć pismo zawierające prośbę do konsula o ponowne rozpatrzenie wniosku, paszport oraz uiścić nową opłatę konsularną (396 RON). Może też załączyć dodatkowe dokumenty, których nie było w pierwszym wniosku o wizę.
Spotkanie w celu złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej należy umówić telefonicznie pod numerem +40 21 3082246. Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy wizowej przyjmowane są w czwartki w g. 13:00 - 14:00.
Najczęściej zadawane pytania
INFORMACJA O ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ZWROT OPŁAT ZA STUDIA W PRZYPADKU NIEUZYSKANIA WIZY POZWALAJĄCEJ NA WJAZD DO POLSKI W CELU PODJĘCIA LUB KONTYNUACJI STUDIÓW
Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne przez uczelnie publiczne określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w przypadku uczelni niepublicznych wynikają one z wewnętrznych regulaminów tych uczelni.
Studenci przyjęci na studia zawierają z uczelniami umowy, których zapisy zawierają szczegółowe warunki związane z procesem przyjęcia na studia, przebiegiem studiów, w tym postanowienia dotyczące wysokości opłat oraz zasady zwrotu uiszczonych opłat. Kandydaci na studia powinni szczegółowo zapoznać się z tymi dokumentami, a zwłaszcza z zapisami dotyczącymi zasad uzyskiwania zwrotu wniesionych opłat za studia.
Kwestie dotyczące zwrotu opłat są rozwiązywane bezpośrednio między studentami a uczelniami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasady RP, jak również Konsulaty RP nie pośredniczą w kontaktach pomiędzy studentem a uczelnią, ani nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na uzyskanie przez cudzoziemca, który otrzymał odmowę wydania wizy studenckiej zwrotu uiszczonych przez niego opłat za studia.
Jeżeli uczelnia nie wywiązuje się z postanowień umowy zawartej ze studentem, w szczególności nie dokonała zwrotu opłaty w przypadku, gdy umowa tak przewidywała, roszczeń w sprawach opłat studenckich można dochodzić wyłącznie na drodze cywilnoprawnej.
Materiały
Checklist VISA D Employment- ENG 15.11.2021Checklist_VISA_D_Employment-_ENG_15112021.docx 0.03MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne