W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie skierowane do Wspólnot oraz Spółdzielni mieszkaniowych z terenu powiatu poznańskiego.

13.11.2024

Szkolenie skierowane do Wspólnot oraz Spółdzielni mieszkaniowych z terenu powiatu poznańskiego.

W dniu 13 listopada br. przy współpracy Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu odbyło się szkolenie skierowane do Wspólnot oraz Spółdzielni mieszkaniowych  z terenu powiatu poznańskiego.

Spotkanie otworzyli komendanci ww. jednostek st. bryg. Andrzej Zajączkowski oraz st. bryg. Tomasz Wiśniewski.

W trakcie spotkania poruszono tematy zagrożeń pożarowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, obowiązkach jakie spoczywają na zarządcy budynku oraz kosztach, jakie ponosimy wskutek pożarów: zarówno tych materialnych, jak i ludzkich.

Nasze statystyki pokazują, że najwięcej pożarów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych zaczyna się od błahych, codziennych czynności. Przykłady? Pozostawione bez nadzoru garnki na kuchenkach, używanie uszkodzonych urządzeń elektrycznych, przeładowywanie gniazdek, czy też palenie papierosów w miejscach, gdzie łatwo może dojść do zaprószenia ognia. Czasami wystarczy chwila nieuwagi – nieodłączona ładowarka w gniazdku lub niewyłączone żelazko – i nieszczęście gotowe.

W przypadku budynków wielorodzinnych, jak wiemy, ryzyko jest podwyższone z uwagi na liczbę mieszkańców i piętrową strukturę, która utrudnia ewakuację.

My jako Państwowa Straż Pożarna mamy dostęp do tego typu budynków, podczas kontroli, tylko i wyłącznie do części wspólnych czyli poddaszy, piwnic oraz klatek schodowych. Nie mamy wpływu na to co jest składowane wewnątrz lokali.

Dlatego odbyte spotkanie miało na celu wspólne wypracowanie form uświadamiania mieszkańców, minimalizacji ewentualnego ryzyka pożaru oraz co Zarządcy mają w zakresie swoich podstawowych obowiązków.

Wspólnym celem jest zbudowanie świadomości – edukacja i przypominanie o zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że koszty pożarów – zarówno te w ludziach, jak i materialne – są przerażająco wysokie i że nasze codzienne wybory mogą im zapobiec.

Działania zarówno nasze jako PSP jak i Zarządców budynków mają na celu zbudowanie  bezpieczeństwa mieszkańców. W sytuacji zagrożenia możemy liczyć tylko na sprawnie działające procedury ewakuacyjne i współpracę. Wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni.  Mamy nadzieję, że spotkanie będzie początkiem dobrej współpracy.  

 Nie tylko pożary stanowią zagrożenie w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Z kontroli obiektów przeprowadzanych przez Państwową Straż Pożarną wiemy, że problem jest również z zastawianiem dróg ewakuacyjnych.

W sytuacji zagrożenia, czas jest naszym największym sprzymierzeńcem – lub wrogiem, jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani.

Dlatego drogi ewakuacyjne, czyli korytarze, klatki schodowe i wyjścia, muszą być zawsze wolne od przeszkód. W praktyce niestety często widzimy, że drogi te są blokowane przez prywatne przedmioty – rowery, wózki, meble czy kartony. Zastawienie korytarzy i wyjść nie tylko łamie przepisy, ale bezpośrednio zagraża życiu – blokuje dostęp służbom ratunkowym i uniemożliwia szybką ewakuację.

Koszty w ludziach – zdrowie i życie

Pożary w budynkach mieszkalnych przynoszą często tragiczne straty w ludziach. Straty te to nie tylko ofiary śmiertelne, ale również osoby, które ucierpiały wskutek zatrucia dymem czy tlenkiem węgla.

Koszty materialne – straty finansowe i długotrwałe skutki

Zniszczenia materialne spowodowane przez pożary niosą ogromne koszty finansowe. Odbudowa zniszczonych mieszkań nie obciąża tylko osób prywatnych, ale także zarządców budynków i instytucji. W efekcie pożary generują koszty dla całej społeczności – w postaci wyższych składek na ubezpieczenia czy wzrostu cen wynajmu. Nie zapominajmy również o kosztach pracy straży pożarnej i służb ratunkowych, które podejmują ogromny wysiłek, by ratować  mienie i zdrowie.

Jak możemy zapobiec tym tragediom?

Podstawą jest świadomość, że każdy z nas ma wpływ na zapobieganie pożarom.

Dlatego w tym, przypadku Prewencja Społeczna jest tu kluczowa. Bo z pozoru w miejscu
w którym czujemy się najbezpieczniej, zbierane dane wskazują największą ilość ofiar śmiertelnych i ponoszonych strat finansowych.

Prelegenci:

st.bryg. Urszula Fietz-Strychalska
bryg. Lucyna Rudzińska
st.kpt. Emilia Pałubicka-Florczak
Damian Kreczmer

 

Opracowanie: st.kpt. Emilia Pałubicka-Florczak- SAPSP Poznań
Zdjęcia: asp. Piotr Janiuk- SAPSP Poznań

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}