W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Culture I Smart City – wystąpienie Natalii Olszewskiej

28.03.2022

Dnia 28 marca, w ramach projektu Culture I Smart City, odbyło się webinarium zorganizowane przy wsparciu Ambasady RP, w którym wzięła udział Natalia Olszewska, badacz i praktyk z dziedziny neuronauki stosowanej w projektowaniu architektonicznym.

EUNIC Culture & Smart City webinar Cities and Human Needs

W ramach „Provocations” - serii comiesięcznych wirtualnych dyskusji z udziałem zagranicznych uczestników organizowanych przez klaster European Union National Institutes for Culture (EUNIC) w Singapurze -  odbyło się webinarium pod tytułem „Cities and Human Needs”. W dyskusji eksperckiej, organizowanej przy wsparciu Ambasady RP, wzięła udział Natalia Olszewska, badacz i praktyk z dziedziny neuronauki stosowanej w projektowaniu architektonicznym.

Ambasada RP w Singapurze jest członkiem klastra EUNIC od 2021 roku, biorąc udział w projektach z zakresu dyplomacji publicznej, ukierunkowanych na promocję europejskiej współpracy w obszarze szeroko rozumianej kultury.

Natalia Olszewska omówiła w swoim wystąpieniu konieczność humano-centrycznego podejścia do projektowania miast, podkreślając kluczową rolę, jaką w tych procesach powinny zajmować etyka i neuronauka i zaznaczając, że idea smart city nie powinna prowadzić jedynie do uczynienie tkanki miejskiej bardziej wydajną i rentowną. W opinii prelegentki miasto inteligentne powinno być miastem świadomym, zaspokajającym potrzeby swoich mieszkańców na wszystkich płaszczyznach, począwszy od potrzeb fizjologicznych, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, przynależności, aż po kształtowanie poczucia wartości, zagwarantowania potrzeb rozwoju osobistego i kształtowania postaw społecznych.

Prelegentka, odpowiadając na pytania architekt i urbanista dr Aurela von Richthofena i publiczności omówiła również przykłady zastosowania neurnonauki w architekturze na przykładzie prowadzonych przez siebie projektów.

Projekt Culture I Smart City, powstały z inicjatywy krajów należących do EUNIC w Singapurze ma na celu stworzenie platformy do interdyscyplinarnych dyskusji i poszukiwania inspiracji na temat roli i znaczenia kultury w dyskursie o mieście inteligentnym.

Nagranie webinarium będzie dostępne na stronie Culture I Smart City:

https://www.goethe.de/prj/csc/en/programs/provocations-6.html

 

{"register":{"columns":[]}}