W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca wielostronna Azja-Europa

ASEF – Fundacja Azja-Europa

 

ASEF jest międzyrządową organizacją typu non-profit, która powstała w 1997 r., jako jedyna stała instytucja formatu współpracy Asia-Europe Meeting (ASEM). Zrzesza 51 państw partnerskich i 2 organizacje – Unię Europejską Sekretariat Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Jej głównym celem jest promocja wzajemnego zrozumienia oraz współpracy pomiędzy społeczeństwami Azji i Europy poprzez wymianę intelektualną, kulturalną i społeczną. Jednym z podstawowych zadań ASEF jest przekładanie ambitnej agendy politycznej ASEM na realne projekty i relacje międzyludzkie. Fundacja odgrywa więc kluczową rolę łącznika pomiędzy ASEM a społeczeństwem obywatelskim. Zadania realizowane są za pomocą czterech programów: wymiany naukowej, kontaktów międzyludzkich, wymiany kulturalnej i spraw publicznych. Fundacją zarządza Rada Gubernatorów, w skład której wchodzą przedstawiciele państw i partnerów ASEM. Siedzibą Biura Wykonawczego ASEF jest Singapur.

Polska jest członkiem ASEF od 2004 roku. W Radzie Gubernatorów od sierpnia 2018 roku jest reprezentowana przez Ambasadora RP w Singapurze – Magdalenę Bogdziewicz.

 

Fundacja finansowana jest z dobrowolnych składek państw członkowskich. W czasie swojej 20-letniej historii Fundacja ASEF zrealizowała ponad 700 projektów w Azji i Europie, głównie w obszarze kultury, edukacji, zarządzania, trwałego rozwoju, gospodarki, zdrowia publicznego i mediów. Wzięło w nich udział ponad 20 tysięcy przedstawicieli obu kontynentów.

Projekty ASEF przybierają głównie formę konferencji, seminariów oraz warsztatów, ale w działalności organizacji często wykorzystywane są również publikacje, wystawy oraz wykłady. Działalność ASEF realizowana jest w ścisłej współpracy z instytucjami rządowymi, uczelniami wyższymi, szkołami, stowarzyszeniami, placówkami kulturalnymi, galeriami i muzeami oraz innymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, a nawet z indywidualnymi artystami z poszczególnych państw partnerskich.

 

Prowadząc aktywną politykę wobec Azji Polska angażuje się także w struktury ASEF – w przeszłości pełniła m.in. funkcję w komitecie ds. audytu i finansów. Korzyści wynikające z zaangażowania obejmują zarówno możliwość goszczenia w Polsce projektów realizowanych przez ASEF, jak i poszerzenia kontaktów polskich podmiotów z parterami azjatyckimi.

Więcej o ASEF https://www.asef.org/

{"register":{"columns":[]}}